logo

07 Ocak 2024

Geyve Doğantepe de Sulama Boruları Gömülüyor.

Geyve Doğantepe de Sulama Boruları Gömülüyor.

Geyve Doğantepe de Sulama Boruları Gömülüyor.
Geyve İlçesi Doğantepe Mahallesinde, sulama amaçlı kullanılacak olan boruların gömülmesi çalışmaları hızla devam ediyor.
Geyve Doğantepe de yapımı devam eden ve sadece betonlama işleri kalan sulama amaçlı barajda depolanacak olan suların dağıtılmasında kullanılacak boruların toprağa gömülmesi çalışmaları devam ediyor.
( gisMark ) Firma yetkilisi-temsilcisi Yasin Ocak açıklamasında: ” Sulama amaçlı olarak döşenecek olan borular iki koldan çıkış yapacak. Biz burada Doğantepe yakasında ki boruların döşemesini yapıyoruz. Burası tamamlandıktan sonra karşı taraftan Geyve tarafına gidecek olan diğer kol döşenecek. Boruların toplam uzunluğu 34 km. olacak.” Dedi.
DSİ ( Devlet Su İşleri) Yetkilisi Fatih Kolak şu bilgileri verdi: “Sulama sezonu boyunca sulama amaçlı çiftçiler bu hatları kullanacaklar. Kışın gelmesi ile birlikte sistem kapatılır. Sulama vanaları vasıtasıyla boruların içinde kalan sular boşaltılır. Çünkü kışın boru içinde kalan su donar ve boruları patlatır. Sezonun başlaması ile birlikte hatta su basılır ve çiftçiler sulamaya başlarlar. Çiftçilerin nereden ve nasıl su alacakları hazırlanan projede bulunmakta. Su çıkış vanalarından tarlalar sulanacak. Proje tamamlandıktan sonra hat Sulama Birliklerine devredilecek. Sulama bedellerini de onlar tahsil edecekler. Sulama cazibe ile yapılacak olduğu için korkulan ücretler olamayacak, hatta evlerde kullandığımızdan bile ucuz olacak.”
Doğantepe Mahallesi Muhtarı Halit Doğan kısa açıklamasında;
” Çiftçilerin sulamalarını daha kolay ve daha ucuz yapacakları bu projenin çalışmalarını yürüten ve boruların gömülmesinde emek sarf eden; gisMark Firma Temsilcisi Yasin Ocak, DSİ Yetkilisi Fatih Kolak, Taşeron Firma *Macitler Altyapı-İnş.” Sahibi Hüseyin Macit Beylere ve çalışan işçilerine teşekkürlerimi sunarım.” Dedi.

Kaynak ve Fotoğraflar = Namık Cihan ( Geyvelim.Com )

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »