logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Geyve Yöresinde 2015 Yılı Vişne Sezonu Açıldı

Geyve Yöresinde 2015 Yılı Vişne Sezonu Açıldı

Geyve Yöresinde 2015 Yılı Vişne Sezonu Açıldı.

Sakarya ili Geyve ilçesinde Vişne sezonu açıldı. Kiraz meyvesinin ardından turfanda olarak çıkan vişne meyvesi toplanmaya başlandı. Özelikle Geyve ovasında Alifuatpaşa’da ve Geyve Köylerinde yetiştirilen vişne meyvesi hasat edilip toplanmaya başladı. Komposto doğal içecek reçel yapımında kullanılan vişne oldukça faydalı bir meyve olarak kışlık olarakta difriz dolaplarda saklanıp kış aylarında kulanılıyor.

Vişne Meyvesinin Faydaları

Vişne:

Vişne Kiraza benzeyen ve tadı kiraz tadından daha ekşi olan bir meyvedir. Tam bir vitamin ve mineral deposu olan vişne, A ve C vitaminleri ile sodyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Kiraz vişne ile benzer özellikler taşır.

Vişnenin Faydaları:

Vücudu ve mideyi kuvvetlendirir. Mikrop öldürücüdür. Ateşi düşürür ve idrar söktürür. İshali keser. Vücuda rahatlık verir. Susuzluğu giderir. Öksürüğe iyi gelir. Ağrıları dindirir. İltihap gidericidir. Uyku düzensizliğinde faydalıdır.

Vişne Nasıl Kullanılır?

Meyvesi, meyve sapları ve vişne ağacının kabukları kullanılır. Vişne reçeli ve vişne suyu farklı tadıyla severek tüketilen besinlerdir. Tıbbi açıdan kabukları ateş düşürücüdür. Sapları ise idrar söktürücü olarak kullanılır.

Geyve Yöresinde 2015 Yılı Vişne Sezonu Açıldı 1 Geyve Yöresinde 2015 Yılı Vişne Sezonu Açıldı 2

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
3626 Kez Görüntülendi.