logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya Türkiye Bayrağı Geyve Eşme Köyü
06 Eylül 2013

Geyve Yöresinde yetişen İğde meyvesi olgunlaştı.

Geyve Yöresinde Yetişen İğde Meyvesi Olgunlaştı. Fazla İlgi Görmeyen Özelikle Baharda Çiçekleri Mislergibi Kokan İğde Meyvesi Olgunlaştı. Zeytin Büyüklüğünde Oluşan Meyvenin Üzerinde Kalınca Bir Kabuğu Bulunur İçinde Kepek Şeklinde Lapa Meyvesi Yenir Ağızda Burulma Yapar.. (06.09.2013) Aşağıda Fotoğrafların Altında Gecen Yıl Verdiğimiz iğde ve faydaları Yazısını Okuyabilirsiniz.

Geyve İgde 1Geyve İgde 2Geyve İgde 3Geyve İgde 4Geyve İgde 5Geyve İgde 6Geyve İgde 7Geyve İgde 8Geyve İgde 9Geyve İgde 10Geyve İgde 11

 

 

GEYVE İĞDELERİ OLGUNLAŞTI (11.09.2012)

Geyve Yöresinde yetişen İğde meyvesi olgunlaştı.
İğde’nin Bazı Faydaları
İğde, halk arasında başta bağırsak bozuklukları ve ağız pasını gidermek için kullanılırken, ishali de önlüyor. Bu lezzetli meyvenin çiçeklerinin kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmesinin egzama, öksürük ve bağırsak bozukluklarına iyi geldiği belirtiliyor. İğde ağaçlarının ayrıca, haziran ayı başlarında açtığı çiçeklerini koklamak da zihne kuvvet ve açıklık verdiği kaydediliyor.
İĞDE VE İĞDE ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI
İĞDENİN FAYDALARI :İğde çok lezzetli bir meyve olmasına rğmen un gibi oluşuyla insanların ağzında garip bir tat bırakır. Ama buna rağmen sağlık açısından son derece yararlıdır.
1- İshalde iğde yenilmesi tıpkı limon ve şeftalide olduğu gibi epeyce yararlıdır.
2- İğde meyvelerini belli bir süre düzenli olarak yerseniz idrar tutamama ve idrara çıkma zorluğunu yenmenize yardımcı olacaktır.
3- Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir.
İĞDE ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI : Baharın gelişiyle birlikte iğde çiçekleri mis gibi kokmaya başlar. İğde çiçeklerinin içeriğinde, Flos Elaeagni bulunur.
1- Kabızlığı giderir,
2- kuvvet vericidir,
3- iyi bir antiseptiktir.
4- C vitamini deposudur.
5- Gribe karşı etkilidir.
6- İğde çiçeklerini koklamak zihne kuvvet ve açıklık verir.
17- Egzama için iğde Çiçeği ; Egzamada, iğde çiçekleri toplanıp kaynatılır ve her zaman olduğu gibi balla tatlandırılarak içilir. Bu şurubun öksürüğe ve bağırsak bozukluklarına da iyi geldiği bilinmektedir.11.09.2012

İĞDE3 İĞDE1 İĞDE2

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share

WhatsApp Geyve Yöresi İletişim

Yeni Yorumlar Kapalı.