logo

Geyve’den Eşsiz Doğa Olayı Sis Manzaraları

Geyve’den Eşsiz Doğa Olayı Sis Manzaraları

Geyve’den Eşsiz Doğa Olayı Sis Manzaraları

Sakarya İli Geyve ilçesi Güne Sis İle Uyandı. Geyve ilçesi Uzaklardan Yükseklerden Bakıldığında Deniz Göl Manzarası İle Gözüktü. Meteorolojik Veriler İle Sis Olayı Geyve ilçesini Haritadan kaldırmış Gibi Gözüktü.

Sis Türleri:

A) Hava Kütlesi Sisleri:

1) Radyasyon sisi:

Açık ve durgun gecelerde ısı kaybı sebebiyle yer yüzeyi ve yüzeye yakın hava soğur. Yerden yukarı doğru yükseklik arttıkça atmosferde ters bir sıcaklık dağılımı ortaya çıkar. Alt seviyelerde hava soğuktur. Yükseklik arttıkça sıcaklık da artar. Soğuma havanın çiğ noktasına kadar inerse sis meydana gelir. Gece başlar, gündüz hava ısınınca, öğleye doğru ortadan kalkar.

2) Adveksiyon (Yatay Hava Hareketi) Sisi:

Sıcak ve nemli havanın soğuk bir yüzey üzerine hareketi ile alt katmanların soğuyarak su buharının yoğunlaşması sonucu oluşan sislerdir.

3) Oroğrafik (Yer Şekili) Sis:

Yatay hareket eden havanın yer şekli etkisiyle yükselerek soğuması neticesinde oluşan sislerdir. Yer şekli etkisiyle yükselme hafif hafif ve yataya yakın olmalıdır.

B) Cephe Sisleri:

Karşılaşan iki farklı hava kütlesinden sıcak olanın soğuk olan üzerinde yükselerek soğuması neticesinde oluşan sislerdir.

FOTOĞRAFLARI BÜYÜK GÖRMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ.

Etiketler: » » » » » » » » » » »

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.