logo

Hayırlı Cumalar Geyve Yöresi

Hayırlı Cumalar Geyve Yöresi

Hayırlı Cumalar

Hayırlı Cumalar ne anlama gelir?
Hayırlı cumalar demek size cennet kapısını aralayacaktır …
“Sevgili Peygamberimiz bir CUMA günü ashabıyla sohbet ederken buyurdular ki ‘Cuma günü sevdiklerinizi unutmamak için hayırlı cumalar demek size cennet kapısını aralayacaktır. ‘ cennetin kapısını biraz daha aralamak ve Efendimiz’in bir sünnetini daha ihya etmek dileği ile hayırlı cumalar.”

Hayırlı Cumalar demek sünnet midir?
Çünkü dediğimiz gibi bu insanların adetlerindendir. Dolayısıyla sünnet olduğuna inanılmaması şartıyla her Cuma günü devamlı da olsa bu günü tebrik etmek caizidir.

Cuma hayırlı mıdır?
Cuma Gününün Önemi

Cuma gününün Müslümanlar için önemli olması, İslâm dininde, haftalık ibadet günü olarak seçilmesi ve hadislerde bu günün bir bayram olduğunun belirtilmesindendir. Nitekim Hz. Peygamber(sas), Cuma günü hakkında, “Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür.

Hayırlı Cumalar kuranda geçiyor mu?
Hayırlı Cumalar Dua ile. Şüphesiz biz yeryüzünde olan şeyleri, onun üzerinde ziynet/süs yaptık. Böylece insanların hangisinin amel bakımından daha güzel olduğunu denemek istedik. (Kehf-7) Hayırlı nurlu cumalar.

Cuma günü niye hayırlıdır?
Peygamber şöyle buyurmuşlardır:

“Kıyamet gününde her merhalede bana en yakın olanınız, dünyada bana en çok salat ve selam getireninizdir Kim, cuma günü ve cuma gecesi bana salat ü selam getirirse, Cenab-ı Hak onun yetmişi ahiret ve otuzu dünya ihtiyaçlarından olmak üzere yüz hacetini giderir.

Hayırlı cumalar mesajı nasıl?
Hayırlı cumalar. Allah’ın (cc) rahmeti, mağfireti ve bereketi üzerine olsun. Rabbim günümüzü hayırlara vesile eylesin, Cumamız mübarek olsun. Rabbim tüm Peygamber ümmetine dünyada sağlıklı, mutlu, huzurlu ve huzurlu bir hayat yaşamayı ve ahirette Cennet bahçelerinde olmayı nasip etsin.

Hayırlı Cumalar Geyve Yöresi

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »