logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Pamukova Kavunu İlgisizlikten Kaybolmak Üzere

Pamukova Kavunu İlgisizlikten Kaybolmak Üzere

Pamukova Kavunu İlgisizlikten Kaybolmak Üzere

Sitemizin köşe yazarı Nuri Sezgin Pamukovanın tanıtımına önemli katkılar sağlayabilecek olan pamukova kavununu köşesinde ele alarak gerekli uyarıları ve bilgileri izleyicileri ile paylaştı. Nuri Sezgin köşesindeki yazısında Pamukova kavunu ile ilgili önemli bilgiler verdi. Nuri Sezginin köşe yazısı ve haberi

Eskiden Pamukova’ mızın verimli köy arazilerinde yetiştirilen ve kamyonlar dolusu, Adapazarı, İzmit, Yalova gibi illerimizde halkla buluşturulan Sarı kavunun kendine has özel kokusunun özlemini çekmeyen var mı?

Yaşadığım İzmit ‘te 55 yaş kuşağı kişilere ,”Pamukova lıyım ” dediğimde , inanır mısınız ? hala Sarı kavunu sorup “,orası mı ?” diye soruyorlar.

1870 -1982 yılları arasında ekimi bolca yapılan ve iklim şartlarının çok uygun olduğu yıllarda adını Türkiye ye duyurmuş olan yöremizin endemik bitkisi Sarı kavun, maalesef artık yöremizde unutulmaya yüz tutmuştur.

Pamukova Çardak köyün de halen eski yöntemlerle kendi ihtiyacı kadar yetiştirmeye çalışan Sayın Necip Öçal eniştem : – Artık bende ekmeyi düşünmüyorum , Verdiğimiz emek maalesef karşılıksız kalıyor… 30 yıl önce de ne vardı da şimdi yok? ya da ne yoktu da şimdi var? bunu çözemiyoruz… küresel ısınma mı? başka meyvelere kullanılan zirai ilaçlar mı? Sulama yaptığımız sakarya nehrinin Suyu mu? ne olduğunu bilmiyoruz.. Artık ”kelek ”aşamasında, kökenler yanıyor.. ” diyerek üzüntüsünü dile getiriyor.

Ben ise gelecekte bu hastalıklara çare bulunsa bile, artık orjinal tohumunu bulamıyacağımızdan endişe duyuyorum..

”kıyamet günü tohum deposu”açılmış oraya bari bir paket tohum yollamalı diye düşünüyorum.. Başkada bir çare bilen var mı? Belki tarım ve hayvancılık bakanlığının Pamukova şubesi müdürlüğümüz olaya el koyar araştırır.. saygılar. Nuri Sezgin. 08 .Ağustos. 2015.Pamukova Kavunu ?lgisizlikten Kaybolmak Üzere Pamukova Kavunu İlgisizlikten Kaybolmak Üzere 2 Pamukova Kavunu ?lgisizlikten Kaybolmak Üzere Pamukova Kavunu İlgisizlikten Kaybolmak Üzere

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
3261 Kez Görüntülendi.