logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor

Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor

Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor. (10.08.2017)

Sakarya ili Geyve ilçesi ve köylerinde kış hazırlıkları başladı. Geyve ilçesinde kış aylarında tüketilmek üzere kışlık salça yapımı başladı. Geyve ilçesinin verimli topraklarında doğal olarak yetiştirilen domatesler kasalar ile toplanıp kışlık salça yapılıyor.

Geyve ilçesinin ova köylerinde yetiştirilen domatesler kasası 10 tl den salça yapımı için satılıyor. Salça yapımı için domates siparişi verildikten sonra toplanan domatesler alıcıya teslim edilir 1 kasası 10 tl olan domatesler 1-2 gün güneşte bekletilir.

Kışlık Salça Nasıl Yapılır ?

Salça yapımı için domates siparişi verildikten sonra toplanan domatesler alıcıya teslim edilir. Güneşte 1-2 gün bekletilen domatesler olgunlaştıktan sonra temizlenmesi ve yıkama aşamasına geçilir. Tarladan toplanmış domatesler Çamur çürükten ayırtedilmek için yıkamaya alınır bir müddet suda bekletilen domatesler tek tek yıkanır. Yıkanan domatesler akşamdan kesilerek büyük kazanlarda parçalanmış şekilde sabaha bekletilirler. Sabah erken saat de büyük kazanlara alınan domatesler pişirilmeye kaynatılmaya başlanır. Kaynatma işlemi pörtletinceye kadar domatesler kabuğundan ayrılıncaya kadar sürer. Salça Çekme işlemi (videoda gördüğünüz) yumuşamış domatesler kabuğundan ayrılması ve çekirdeklerin ayrılması için makinada çekme işlemine tabi tutulurlar (videoda gördüğünüz) Kabuklarından ayrılan sos kıvamındaki salça uzun süre kaynamak üzere büyük tavalara alınır. Kaynatma işlemi 3-4 saat sürer bu süre zarfında 1 kişi sürekli salçayı karıştırarak altının tutmamasını sağlar. 3-7 saatin sonunda salça kıvamını almaya başladığında tuzu ilave edilip ateşten çıkartılarak sıcak sıcak cam şişelere doldurulur. Cam şişelerin kapaklarının yeni olmasına özen gösterilmelidir.

Matkap Motoru ile Salça Çekme Videosu

Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 020 Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 011 Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 024Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 001 Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 002 Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 003Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 004 Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 005 Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 006Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 007 Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 008 Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 009Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 010 Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 012 Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 013Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 014 Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 015 Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 016Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 017 Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 018 Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 019Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 021 Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 022 Sakarya Geyve ve Köylerinde Salça Zamanı Kışlık Salça Yapılıyor 023

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
9577 Kez Görüntülendi.