logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

GEYVE REKLAM1

Celal ŞAYLAN Fehmi BÖLÜKBAŞ’I Ziyaret Etti.

Celal ŞAYLAN Fehmi BÖLÜKBAŞ’I Ziyaret Etti.

Celal ŞAYLAN Fehmi BÖLÜKBAŞ’I Ziyaret Etti.

Son günlerde yaptığı tarihi araştırmalar bulduğu belgeler ve Geyvemize verdiği hizmetler ile adından sıkça söz etiren sitemizin köşe yazarı tarih araştırmacısı geyve sevdalısı Fehmi BÖLÜKBAŞ’IN Ziyaretçisi vardı.

Geyve Büyüksaraçlı köyü doğumlu halen istanbulda ikamet eden Cella ŞAYLAN
Geyve’nin Büyük Saraçlı köyünden olan, çocukluğu, okul yılları Geyve’de geçmiştir. Geyve ve büyüksaraçlı köyü tarihini yakından takip eden şaylan Bölükbaşın çalışmalarını yakından takip etiğini kendisiyle bilgi alışverişinde bulunduğunu belirtti. Bölükbaş’ın Büyük Saraçlı köyü üzerindeki araştırmalarını yaptığı hizmetleri yakından takip eden şaylan İsmail Keskin’in ” HEDİYE ”  İsimli kitabı hediye etti..

Hediye – Evdoksia…  Konusu =

20. yüzyılın başlarında Geyve Ortaköy ve Gölpazarı’nda geçen, 9’unda Rum, 12’sinde Müslüman olan bir kızın hikâyesi. Sonradan Müslüman olmuş Rum annanenin manav torunu olan İsmail KESKİN tarafından 7 yıllık bir araştırma sonucunda kaleme alınan bir yaşamın hikayesi…

Kitap, yakın dönem Türkiye ve Geyve tarihinde tabu olmuş bir çok konuya, yaşanmış hikâyeler üzerine kurulmuş olmanın avantajıyla yaklaşıyor. Yerli(manav)-muhacir çatışması, anavatan kavramı, zanaatkâr/eğitimli gayrimüslim, cahil/köylü Türk, Geç Osmanlı döneminde modernizm ve sanayileşme çabaları, Birinci Dünya Savaşı, cepheler, Ermeni tehciri gibi konularda..

Bölükbaş Misafiri Celal ŞAYLAN’A Yunanistan Atina’dan Gönderilen Büyük Saraçlı köyünün fotoğraflarının olduğu bir kitabı hediye etti. İkili tarihin derinliklerinde Geyve yöresinde yaşanmış birçok konuda görüş alışverişinde bulundular.. Gelecek yıllarda yapılabilecek etkinlikler ve birçok programlarda birlikte hareket etme ve haberleşme konusunda görüştüler..

Celal Şaylan Fehmi Bölükbaş'ı Geyve'de Ziyaret Etti 7

2597 Kez Görüntülendi.