logo

Geyve Elvanbey Zaviyesi “Etnoğrafya Müzesi” Oluyor.

Geyve Elvanbey Zaviyesi “Etnoğrafya Müzesi” Oluyor.

Geyve Elvanbey Zaviyesi “Etnoğrafya Müzesi” Oluyor.(08.07.2013)

Geyve İlçesinde Bulunan ve Sakarya İlinin Osmanlı Dönemine Ait Tek Önemli Eseri Olan “Elvan Bey Zaviyesi”nin Müze Olması İçin Gerekli Tüm Hazırlıklar, Geyve Belediye Başkalığı Tarafından Tamamlandı.

Elvanbey Zaviyesi:

Zaviye, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Oğlu Sultan Veled’in Kızı Mutaharra Hatundan Doğan Germiyan Beyi Süleyman Şahın Kızı Devlet Hatun’u I.Yıldırım Beyazıt’a Gelin Götüren Atı Yedekleyen Çeşnigirci Başı Paşacık Ağa’nın Oğlu Sinan Bey Tarafından 1452 Yılında Yaptırılmıştır.
Giriş Kapısı Önündeki 3 Kemerli Revak, 20-25 Temmuz 1476 Yılında Eklenmiştir. Bostancı Başı Mustafa Ağa Tarafından 1696 Yılında Onartılmıştır. Vakıflar Genel Müdürlüğü Tarafından 1968 Yılında Onarımı Yaptırılmıştır.
Osmanlı Devletinin İlk Dönemlerinde Gezici Din Adamlarının Kalması İçin; Zaviye Veya Tophaneli-Çok İşlevli Cami Adı Verilmiştir.

GEYVE ELVAN BEY İMARETHANESİ Tanıtım Videosu

14.06.2013 tarih ve 89243403.399/2072… Sayılı Başbakanlık İzni Çerçevesinde, 2886 Sayılı Yasanın 71. Maddesi Uyarınca Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Onaylı Restorasyon Projesi Doğrultusunda; Restorasyon Yapmak, Sosyal – Kültürel Faaliyetlerde Bulunmak Üzere Geyve Belediyesine Kiraya Verildi.
T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursa Bölge Müdürlüğü Vakıf Taşınmaz Kira Sözleşmesi, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya ve Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursa Bölge Müdürlüğü Yatırımlar ve Emlak Şb. Bşk. Fethi Koç Tarafından İmzalandı.

Kaya’nın Açıklaması; Zaviye Gerçek kimliğine kavuşacak:

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya Konu İle İlgili Açıklamasında Şunları söyledi: “İlimizin ve Özellikle İlçemizin Tarihi Mirasına Hakettiği Önemin Verilmesi İçin Harcadığımız Çabalarımızın Sonuna Geldik. Cumhuriyetimizin ilk Yıllarında Malzeme Deposu Olarak Kullanılan ve Yakın Zamanda da Halk Kütüphanesi Olarak Hizmet Veren Zaviyenin Tarihsel Konumuna Döndürmek İçin Gerekli Tüm Projelerimiz Tamamlanma Noktasında. Bizlere inanan üst düzey yöneticilerimizin destekleri ile kısa zamanda sonuca ulaşacağımızdan hiç kuşku duymuyorum. Son 2 yıldır ilçemizin köylerinde araştırmalarda bulunan Marmara Üniversitesi Tarih Böl. Öğr. Üyelerinden oluşan Heyetten de destek talep edeceğiz elbette. Geyve İlçemizin tarihsel konumunu geleceğe taşımak adına, ve konuklarımıza kendimizi daha iyi anlatabilmek için Zaviye “Etnoğrafya Müzesi”ne dönüştürülecektir. Bana güvenerek, gerçekleştirmek istediği düşüncelerini paylaşan ve Zaviyenin Müzeye dönüştürülmesi aşamalarında yanımda olan, bilgilerini paylaşan ve bu konudaki yol arkadaşım-rehberim değerli hocam Namık Cihan’a güveni, paylaşımları ve destekleri için çok teşekkür ederim. En kısa sürede vatandaşlarımıza destekleri için ulaşacağız. Her şeyin en iyisine layık olan Geyveli hemşerilerime hizmet etmekten onur duyuyorum. İlçemiz için hayırlı olur inşallah.” Dedi.

VİDEO AÇILMIYOR İSE BU LİNKTEN İZLEYEBİLİRSİNİZ TIKLAYINIZ

DAHA ÖNCE YAPTIĞIMIZ  Roma ve Bizans Dönemi Geyve’den Çıkartılan Tarihi Eserlerin Bir Kısmının Listesi.. HABERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ..

 

Etiketler: » » » » » » » » »