logo

Geyve Yöresinin Köy Okullarından Saraçlı Mektebi Açılışı

Geyve Yöresinin Köy Okullarından Saraçlı Mektebi Açılışı

Geyve Yöresinin Köy Okullarından Saraçlı Mektebi Açılışı Yıl 1898 (13 Mart 2017)

Tarih Araştırmacısı Fehmi Bölükbaş Araştırmalarına Devam Ediyor. Sitemizde Yayınlanan Haberlerinin ve Paylaşımlarının Devam Etiğini Belirten Bölükbaş Net Ortamında Araştırmalar Yaptığını Fırsat Buldukça Yakın Tarih ve Osmanlı Döneminden Bilgilere Ulaştığını Nadirende Olsa Fotoğraflara Ulaştığını Belirtiyor.

Fehmi Bölükbaş Geyve Eğitim Camiasının İlgisini Çekeceğini Belirtiği Son Fotoğrafta Geyve Saraçı Köyünün Mektebinin Açılış Günü Çekilmiş Fotoğrafına Ulaştı. Bu Tarihi Anı İlk Defa Siz Sitemizin Değerli Takipçilerine Paylaştı. Fotoğraf 1898 Yılında Geyve Saraçlı Köyü Mektebinin Açılış Gününde Çekilmiş Bir Fotoğraf  Muhtemelen O Tarihte Bölgede Yaşayan Ermeni ve Rumlar Tarafından Çekilmiş Günümüze Aksetmiştir.

Fotoğrafı Çıplak Gözle İncelediğinizde Hocaların Olduğunu Sarıklı Fesli Birtakım İnsanların Olduğunu Pencerelerde Öğrencilerin Olduğunu Açık Bir Şekilde Görebiliyorsunuz. Muhtemelen Müslüman Öğrencilerin Okuduğu Bir Okul Olduğu Kesinleşiyor. Bina İki Katlı Tipik Osmanlı Binaları Şeklinde Yapılmış Olduğunu Görüyoruz.

Saraçlı Köyü Sakinlerinden Celal Şaylan (halen istanbul2da hikamet ediyor) Fotoğrafın Kesinlikle Doğru Olduğunu Okulu Çok İyi Bildiğini Çok Defalar Okulda Bulunduğunu Belirtti. Ayrıca Okulun Saraya Yakın Dönemin Padişahı İle Görüşen Alirıza Efendi Tarafından Yaptırıldığını Belirtti..

Haber = Şeref Elma Fotoğraf=(Fehmi Bölükbaş) Meil = ( geyveyoresi@gmail.com )

Etiketler: » » » » » » » » » » » »

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.