logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Geyve’de Zeytin Hasadı Geyve’de Zeytin Bereketi

Geyve’de Zeytin Hasadı Geyve’de Zeytin Bereketi

Geyve’de Zeytin Hasadı Geyve’de Zeytin Bereketi

Sakarya ilinin Meyve Sebze Bahçesi Şirin Geyve İlçesinde Zeytin Bereketi Yaşanıyor. Geyve İlçesinde Ayva Meyvesinden Sonra Hasadı Yapılan Zeytin Ürünü Bu Yıl Üreticilerin Yüzünü Güldürüyor.

Havaların Kurak Gitmesi Ürünün Yer Yer Bol Olması Hasadının Erken Yapılmasına Zeytin Yağı Olarak Yapılmasına neden Oluyor. Geyve İlçesinde Yetiştirilen Zeytinlerin Büyük Bölümü Yıl Yağ Olarak Değerlendiriliyor. Geyve İlçesinin Birçok Köyünde Yetiştirilen Zeytinler Silkeleme Tarak ile Tarama ve El İle Toplama Şeklinde Toplanıyor. İlçede Çeşitli Motorlar ile Silkeleme Şeklinde Toplamalar da Yapılıyor.

Zeytin Toplama İşleri Yövmiyeciler Veya Aile Bireyleri Tarafından Yapılıyor. Sabah Erkenden Gidilen Bahçelerde Önce Ağaçların Dipleri Gezilerek Olgunlaşarak Gece Ağaç Diplerine Düşen Zeytinler Toplanıyor Bu İşlem Bitikten Sonra Ağaç Diplerine Yaygı Sergi Denilen Çadırlar Seriliyor Ağaç Üzerinde Veya Plastikten Yapılmış Zeytin Tarakları İle Dalardan Tarama Toplama Suretiyle Yerdeki Sergilerin Üzerine Düşürülen Zeytinler Toplanıp Buradan Kasalara Konularak Evlerine Getiriliyor. Evde Temizleme ve Ayıklama İşleminden Sonra Yağ Olacak Olanlar Ayrılıp Sofralık Olarak Kurulacak Olanlarda Kuruluyor.

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
2404 Kez Görüntülendi.