logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Pamukova Orbah Soğuk Hava Depolarında Japon Armudu Nashi Naşi Depolanıyor

Pamukova Orbah Soğuk Hava Depolarında Japon Armudu Nashi Naşi Depolanıyor

Pamukova Orbah Soğuk Hava Depolarında Japon Armudu Nashi Naşi Depolanıyor.

Birbirinden ilginç ve bir o kadar önemli ürünleri bünyesinde muhafaza eden iklimleme ve soğuk hava depolama uzmanı Orbah  Şimdilerde oldukça kaliteli bir o kadar faydalı bir armut cinsi olan Naşi Nashi Japon armut unu depoluyor. İlhan Tan tesislerinde manav kısmında satışa sunulan çok kaliteli bu Armut un depolaması ORBAH tarafından yapılıyor.  İlhan Tan Tesislerinde  fidan yetiştiricisi Manav ve hediyelik eşya satıcısı İbrahim Dere tarafından satışa sunulan Japon Armudu Nashi Naşi Armudunun müdavimleri her gecen gün artıyor. İşte Japon Armudu Nashi Naşi nin özelikleri… Bu Armut Cinsini Tatmanızı Öneriyoruz… Muhteşem…Pamukova Orbah Soğuk Hava Depolarında Japon Armudu Nashi Naşi Depolanıyor 03

Nashi, Naşi, japon armutu Armut Fidanı PYRUS communis

Japon armudu Naşi Nashi

Meyveleri orta irilikte, açık kahve zemin üzerine sarı benekli ve az paslıdır.
Uzun saplı, basık ve şişkindir.
Meyve eti beyaz, çok sulu, aromalı ve lezzetlidir.
Soğuk hava tesislerinde uzun süre muhafaza edilebilir.
Ortalama 61 mm. genişlikte, sap hariç 53 mm. uzunlukta olup yaklaşık 140 gram ağırlığındadır.
TOPRAK VE İKLİM İSTEKLERİ

Geniş adaptasyon kabiliyeti nedeniyle armut ülkemizin farklı ekolojik bölgelerinde yetişme imkanı bulmuştur.
Armut elmaya göre soğuklara daha az dayanıklı, sıcaklık isteği daha fazla olan bir türdür.
Ağır, havasız, kireç oranı yüksek alkali toprakları sevmez.
Derin. organik maddece zengin, geçirgen topraklar tercih edilmelidir.
Armutların 7,2 ºC’nin altında toplam soğuklama ihtiyacı çeşitlere göre 800- 2100 saat arasında bulunmaktadır.
Düşük soğuklama ihtiyacı olan erkenci çeşitler Ege ve Akdeniz bölgelerinin 300- 800 m rakımlı yerlerinde, diğer çeşitler ise geçit ve iç bölgelerde yetiştirilmelidir.
ANAÇ KULLANIMI

Son yıllarda geliştirilen BA -29, OHF-333, MC, Quince-A, Sydo, Farold 40, Farold 69 ve Pyro- Dwarf gibi bodur ve yarı bodur klon anaçlarının kullanımı ile farklı toprak ve ekolojik yapılara sahip olan arazilerde sık dikim armut yetiştiriciliği yaygın olarak yapılmaya başlanılmıştır. Kullanılacak anacın ve yetiştirilecek çeşidin seçiminde arazinin toprak analiz verileri ile o bölgenin iklim verilerinin göz önüne alınması gereklidir. Bodur anaçlar üzerinde 4×1,2m ile 4×1,5m, yarı bodur anaçlarda 5×2,5 – 5x3m, armut çöğürleri üzerinde 6×6 m, ayva çöğürleri üzerinde 4×3 m aralık ve mesafelerinde bahçe tesisi mümkündür.

Bahçe tesisinde erkenci, güzlük ve kışlık çeşitlerin belirli bir oranda bulundurulması, çeşitlerin kış soğuklama ihtiyaçlarının göz önünde tutulması gereklidir. Armut çeşitlerinin kendi ile uyuşmazlığı nedeniyle % 10-15 oranlarında dölleyici çeşide ait fidanların dikilmesi zorunludur.
HASTALIK VE ZARARLILAR

Ateş yanıklığı, külleme, memeli pas önemli armut hastalıklarıdır. Ervinia Amylovora adlı bakterinin neden olduğu ateş yanıklığı hastalığı armut yetiştiriciliğini sınırlayan en önemli etmendir. Bu hastalığın sık görüldüğü bölgelerde dayanıklı, yada kısmen dayanıklı çeşitlerin tercih edilmesi, ayva anaçları yerine armut kökenli anaçların seçilmesi gerekir.
FAYDALARI:

Armut kandaki üre asidi ve üre tuzlarını dışarı attığından,böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
Nezleyi geçirir,hazmı kolaylaştırıp çarpıntıyı önler, sinirleri yatıştırarak beyni çalıştırır.
Kabızlığı önleyerek idrar söktürür,böbrek kum ve taşlarının dökülmesine yardım eder,tansiyonu düşürür,kanı temizler,hamilelerin kusmalarını önler.
Mafsal kireçlenmesi, nikris ve romatizma tedavisinde faydalıdır.   Pamukova Orbah Soğuk Hava Depolarında Japon Armudu Nashi Naşi Depolanıyor 02 Pamukova Orbah Soğuk Hava Depolarında Japon Armudu Nashi Naşi Depolanıyor 07

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
3744 Kez Görüntülendi.