logo

Sakaryalı Eğitimciler Balkanları Gezdi

Sakaryalı Eğitimciler Balkanları Gezdi

EĞİTİMCİLER BALKANLARI GEZDİ…

Sakarya İlindeki okullarda görev yapan öğretmen ,okul idarecileri, emekli öğretmenler ve farklı kurum çalışanlarının katıldığı Balkan Turu sona erdi. 4 ülke 12 şehri gezen katılımcılar yurtdışına çıkmanın, yeni yerleri ve insanları tanımanın mutluluğunu yaşadılar.
Gezi sorumlusu açıklamasında şunları söyledi;
” Gezide İpsala Gümrük Kapısından Yunanistan’a ulaşan grup Gümülcine ,İskeçe, şehirlerinden sonra Kavala, Drama ve Selanik şehrini gezdi.Selanikte Atatürk ün doğduğu evi, sahili ve Beyaz kuleyi gezen ekip geceyi Selanikte geçirdi. Sonra Kuzey Makedonya’nın Manastır (Bitola) kentine ulaşıldı. Sırası ile Resne ve Ohri kentlerini gezildi. Türk Milli takımın Avusturya maçını yurt dışında seyretmenin ve galibiyetin onurunu tattılar. Makedonyalı otel personellerinin tebrikleri ile grup adeta şok oldu.
Struga ,Kırçova ,Gotivar ve Tetova(Kalkandelen) şehirlerini gezen ekip, Tedovadaki Alaca camiyi gezme fırsatını buldu. Harabati Baba tekkesini de gezen ekip Makedonya’nın baş şehri olan Üsküp’e hayran kaldılar. Matka kanyonunu da gezen eğitimciler baraj gölünde tekne turu yapmanın keyfine vardılar.
Bir nehir iki şehir olarak tanımlanan Üsküp ün içinden geçen Vardar nehri adeta yıllara meydan okurcasına nazlı nazlı akıp Türk bölgesi ile Makedon kültürünü adeta ikiye ayırıyordu. Fatih köprüsü,Kale, Rahibe Teresa ve trafiğe kapalı caddesinde gezen ekip bol bol resim çekilmeyi de ihmal etmediler.
Kosova nın ayrı bir güzelliklerine şahit olan grup önce Kosova ‘nın başkenti Priştinayı 1.Murat Hüdavendigaŕın şehit olduğu Kosova ovasını, türbeyi ve müzeyi gezdikten sonra Prizreni ziyaret ettiler. 86 yaşındaki İlyas Ramazanoğlu ‘nun rehberliğinde şehri gezen ekip bol bol Boşnak Böreği yemeyi ihmal etmediler.Tekrar Üsküp e dönen gezi ekibi geceyi Üsküp te geçirdikten sonra Bulgaristan’ın başkenti Sofya yı gezme imkanını buldu.
Gezinin çok verimli geçtiğini söyleyen öğretmenler, akademisyenler, okul idarecileri ve emekliler yurda dönmenin huzurunu tattılar. Gezide fotoğraf makinesini elinden düşürmeyen “Geyvelim.Com ” yetkilisi Namık Cihan’a, mandolini ile geziye neşe katan eski il İzci Kurulu başkanı İrfan Sezer’e ,bizlere tercümanlık yapan İngilizce öğretmeni Ayhan Bey ve akademisyen Ahmet Eskicumalı’ya, gezi adına duyarlılıklarından dolayı tüm ekip adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.”.. Kaynak = Geyvelim.Com Namık Cihan

Etiketler: » » » » »

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.