logo

Akkaya Köyü Geyve Sakarya Tanıyalım

Akkaya Köyü Geyve Sakarya Tanıyalım (16 Nisan 2013)

Yöremizin Şirin Köylerinden Akkaya Köyü Fotoğrafları İle Sizlere Tanıtmaya Çalışacağız

Şirin Köyümüzün Sevilen Etkinliği facebok sayfasından Üyelerin Objektifinden Siz Değerli Hemşerilerimize Paylaştıkları Akkaya Köyü Fotoğrafları Aşağıda Sunuyoruz.

 

Coğrafya

Sakarya iline,36 Km Geyve ilçesine 6 Km. uzaklıktadır.Şirin Köyümüz Geyve’nin Kuzeyinde Alifuatpaşa Beldesinin Kuzey Doğusunda Yer Alır.

Akkaya Köyü Tarihçesi

Köy,Adını Köyün Tepesinde Bulunan AKKAYA’dan Almaktadır. Çok Eski Bir Köy Olup Kökeni Orta Asya’dan Göçen Kavimlere Dayanmakta, Köy Halkı “Manav” Olarak Anılmaktadır.

Akkaya Köyü Kültür

Köy Halkının Çoğunluğunun “Manav” Tabir Edilen Yerli Kimselerden Oluşması Sebebi İle Geyve Halk Kültürü, Gelenek ve Görenekleri Yaşatılmaktadır.
Her Yıl Geleneksel Olarak Hıdırellez Kutlaması Yapılmakta, Tüm Çevre Köyler ve Kökeni Akkaya Köyünden Olup Büyük Şehirlere Göçmüş Köylüler Hıdrellez Şenliklerine Davet Edilmekte, Kazanlarla Pişirilen Pilavlar, Köyde Yaşayan Hanımların Yaptığı Yufka Ekmekler ve Ayranlarla Gelen Misafirlere İkram Edilmektedir.

Köyün En Meşhur Yemeği, Özel Günler ve Düğünlerde Yapılan KEŞKEK’tir. Keşkekten Sonra Dolma ve Zeytinyağlı Taze Fasulye Gelmektedir. Hamur İşleri de Oldukça Meşhur Olup En Çok Rağbet Edilen Tatlı Baklavadır.

 

İklim

Köyün İklimi, Karadeniz İklimi Etki Alanı İçerisindedir.Kışları Soğuk ve Yağoşlı Yazları Sıcak Geçer

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2013 = 241

Akkaya Köyü Ekonomi

Köyün Ekonomisi Tarım Hayvancılık ve Meyveciliğe Dayalıdır.
Köyün Üstbaşında Bulunan Köyede adını Veren Akkaya’nın Arka Tarafında Yer Alan Yaylalarda Buğday Ekimi Yapılır Ama Köyün Ana Geçim Kaynağı Meyveciliktir. Kiraz, Yetiştirilen Ana Meyve Konumundadır. Köy Toprağı Çok Verimli Olduğundan Hemen Her Tür Meyve Yetiştirilebilir. Geçmişte En Yaygın Olan Bağcılık, İklim değişikliği Sebebi İle Bağların Bozulması Sonucu Yerini Kiraza Bırakmıştır. Elma, Armut, Ayva, Vişne, Dut , Erik , İncir, Üzüm En Çok Yetiştirlen Meyveler Olup Son Zamanlarda Fındık ve Ceviz Üretimine de Başlanmış, Araziler Ceviz Ağaçları ile Doldurulmaya Başlanmıştır.

Altyapı bilgileri

Köyde İlköğretim Okulu Yoktur. Köyde, içme Suyu Şebekesi ve Kanalizasyon Şebekesi Yoktur. PTT Şubesi ve PTT Acentesi Yoktur. Sağlık Ocağı ve Sağlık Evi de Yoktur. Köye Ulaşımı Sağlayan Yol Asfalt Olup Köyde Elektrik ve Sabit Telefon Vardır.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »