logo

Buradan Yol Geçecek. 35 Yıl Önce Nasıl Bildi?

Buradan Yol Geçecek. 35 Yıl Önce Nasıl Bildi?

Buradan Yol Geçecek (45 Yıl Önce Nasıl Bildi?) 04.12.2012 13:44 tarihinde yayınlandı

Buradan Yol Geçecek Buradan Yol Geçecek (45 Yıl Önce Nasıl Bildi?) Adı Süleyman IŞIK (Lakabı ”Kulüp Süleyman”) Doğum Yeri Selanik Vodina Edesse Karacaova Karacaabad. Sevren Köyü (vorina) Yaşadığı Yer Sakarya Geyve Eşme Köyü Baraka Mahallesi

Buradan Yol Geçecek (45 Yıl Önce Nasıl Bildi?)

Adı Süleyman IŞIK (Lakabı ”Kulüp Süleyman”) Doğum Yeri Selanik Vodina Edesse Karacaova Karacaabad. Sevren Köyü (vorina)
Yaşadığı Yer Sakarya Geyve Eşme Köyü Baraka Mahallesi.

KULUP6

KONU

Yaşı 40 Üzeri Olanlar Hatırlarla Geyve ve Civarında’da Bilenler Vardır. Süleyman Amca ( Kulup Süleyman) Kendi Halinde Fazla Geliri Olmayan Eşme Köyünde Derme Çatma Yaptığı Evde Yaşayan Bir İnsan.

1923 Mübadele Döneminde Selanik Karacaova Sevren Köyünden Mübadele ile Gelmiş Eşme Köyüne Baraka Mahallesine Yerleşmiş.

Mübadele nedir ? 

Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi, 1923 yılında Lozan Barış Antlaşması’na ek olarak yapılan sözleşme uyarınca Türkiye Cumhuriyeti ve Yunanistan Krallığı’nın kendi ülkelerinin yurttaşlarını din esası üzerine tehcir ve zorunlu göçe tabi tutmasına verilen addır. Göçe tabi tutulan kişilere ise mübadil denir.

Şimdi Burada Hemen Baraka Ne Diyeceğinizi Biliyorum Kısacık Hatırlatayım.

Sakarya Geyve Eşme Köyünde Kurtuluş Savaşı Döneminde Askeriye Varmış Burada Barakaları Varmış Buradan Cepheye Asker Sevkiyatı Yapılırmış. Savaş Bitince Askeriyeden Kalan Saçtan Yapılmış Barakalara Mübadele Döneminde Gelen Muhacirler Yerleştirilmiş. Bu Mahallenin İsmi Baraka Barakalar Olarak Kalmış. Süleyman Amcamız Burada Yaşar İdi Benim Hatırladığım Kadarıyla Oldukça Yaşlı Evinin Önü Çöp Kova Teneke Atıklar vs.. Çöp Ev Gibiydi.

Süleyman Amca Elinde Bez Parçaları Eşme Köyünün Hemen Altında Resimlerde Fotoğraflarda Göreceğiniz Yerlere İşaretler Vurarak Yön Belirliyor. Harita Çizer Gibi İşaretler Vuruyordu. Neden Bu işaretleri Vurduğu Bu Bez Parçalarını Bağladığı Sorulduğunda İse Verdiği Cevap O Günlerde O Senelerde Delilik Olarak Algılanıyordu.  Süleyman Aga Delirmiş Deniliyordu Herkes Ona Deli Gözüyle Bakıyordu.  Soranlara Hep Aynı Cevabı Veriyordu. Eşme Köyü’nün Altında Yol Geçecek işte Hem de Tam Buradan. Başka Bir Gösterdiği Yerden İse Tam Buradan Tren Geçecek Trenin Geçmesi Şüpheli Alifuatpaşa Tarafından Geçecek Cevabını Veriyormuş.

Biraz Daha Ovaya Doğru İnildiğinde İse Burayı Neden İşaretliyorsun Dendiğinde İse Verdiği Cevap Deliliğini Kanıtlarcasınaymış. Şöyle Bir Başını Kaldırıp Geyve Ovasına Bakıp Buradan da Sakarya Geçecek Dermiş.  İnsanları İnandıramaz Kızar Hiddetlenirdi O Zaman Herkes Ona Deli Gözüyle Bakarmış.

1980 Yılıydı Sanırım Çıkan Bir Yangında Evi Yandı Bu Yangında Kendisi’de Süleyman IŞIK (Lakabı ”Kulüp Süleyman”) Vefat etti. ( ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANI CENNET OLSUN)  Aradan 40 Yıldan Fazla Bir Zaman Geçti.  Bakınız Kulüp Süleyman’ın Dedikleri Bir Bir Çıktı.  Nasıl mı? Yol Geçecek Dediği Yerden Yeni Yapılan Yol Geçti Hem de Şaşırmadan Tam İşaretlediği Yerden.

Eşme Köyünün Altından Tren Ölçümleri Yapıldı Sonradan Vazgeçildi Şimdi Tam Gösterdiği Yerden Hızlı Tren Geçiyor.  Geyve Ovasından Geçip Gelen Kanal Sakarya Suyunu Süleyman Amcamızın İşaretlediği Yere Getirdi. Yani Sakarya da Eşme Köyünün Altına Geldi. Şimdilerde Köyümüzde 40 lı Yaşların Üzerinde Olan Kişiler Bu Olayları Hayret İle Konuşmaktalar. Kulüp Süleyman’ın Deli Olmadığını İleriyi Gören Veya İlahi Güçlerin Gösterdiği Yönünde Konuşulmaktadır.

Aşağıda Fotoğraflarda Göreceğiniz Üzere Saygılarımızla. Sizlerin de Bu Tip Anlarınız belgeleriniz Var İse Paylaşabiliriz İletişim Kısmından Bizim ile iletişime geçiniz..
Kaynak : EDİTÖR Şeref Elma

GEYVE EŞME KÖYÜ RAHMETLİLER ALBÜMÜ İÇİN TIKLAYINIZ 

Etiketler: » » » » » » » » » »

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.