logo

Mona Roza ( Tek Gül ) Araştırmalarım

Mona Roza ( Tek Gül ) Araştırmalarım

Mona Roza (Tek Gül)
Cumartesi, 03 Aralık 2011 Tarihindeki Köşe Yazım

Çok değerli okuyucularım. Bu yazımdada sizlere araştırmalarım sonucunda ulaştığım Geyvemizin tanıtımına etkisinin olacağını düşündüğüm bir şiir ve Geyve tarafı üzerine paylaşımlar sunmaya çalışacağım.

Mona Roza efsanesi gizemini koruyor. Efsaneden çok Şehir efsaneside denilebilir. Yalan yanlış uydurulmuş ilave edilmiş bir sürü hikayelerden ibaret olan efsanede bazı anlatımları aşağıda sizlere sunacağım.

İnternetde küçük bir araştırma sonucunda bakınız nelere ulaştım. Şiirde adı gecen Muazzez AKKAYA’nın Sakarya ili Geyve ilçesi doğumlu Muazzez AKKAYA olduğu (doğrudur), Mona Roza Şiirinde Anlatılanlar ve şiirin kıtalarının ilk harflerine dikat ederseniz MUAZZEZ AKKAYAM çıkmaktadır. Şiirde insanları etkileyen araştırmaya sevkeden bir sürü sorular vardır. Bu gizemli şiirden ve yazılan çizilenlerden bazılarını sizlere sunacağım..

Çok değerli okuyucularım şiir ve içinde geçen Geyve ile ilgili araştırmalarım yaklaşık olarak 4 yıl öncesine dayanıyor. Şiiri ilk okuduğumda dikatimi çeken Geyve’nin gülleri olmuştu. Özelikle ‘Siyah gül’ üzerinde durdum. Araştırmalar yaptım, sordum soruşturdum. Geyve’ye özel bir siyah gülün olmadığı kanısına vardım. Yine de bu konuda araştırmalarım sürüyor. Siyah gülü arıyorum (Geyve’de siyah gülü olan var ise lütfen bana bildirsin). Bu araştırmalarım esnasında şiirde adı geçen Muazzez Akkaya’nın Geyveli olduğu yalnız yaşayıp yaşamadığını, kimlerden olduğunu soy isminden yola çıkarak özellikle Geyve’nin Akkaya Köyüne yöneldim. Yine sonuç alamadım. Basından da takip etiğim kadarıyla Geyveli Muazzez Akkaya’nın uzun yıllar Amerika’da kızının yanında yaşadığı bilgisine ulaştım. Araştırmalarım süresince çeşitli toplantılarda görüştüğüm kişilerden bilgiler toplamaya Muazzez Hanıma ulaşmaya çalıştım. 3 yılın sonunda amatörce araştırmalarım sonucunda kendisine ulaştım. Kendisinden randevu talebinde bulundum. Çok yakın zamanda bir aksilik olmazsa sitemiz… ( … )  adına ziyaretine gidip, sizlere bu gizemli kişiden bilgiler röportajlar sunmaya çalışacağız. (RÖPORTAJ BİR SİTE ADINA YAPILDI RÖPORTAJDA BENDE BULUNDUM)

RÖPORTAJ İÇİN BU YAZIYI TIKLAYINIZ

ŞEHİR EFSANELERİNDEN BAZILARI

1. BİR ANLATIM
Monaroza, Sezai Karakoç’un Şiiridir…
Monaroza, Sezai Karakoç’un İstanbulda Üniversitede okurken aynı sınıfta sevdiği bir kız varmış… Kızın adı MUAZZEZ AKKAYA… Ama utancından bir türlü açılamamış… Kızda bunu seviyomuş ama o’da Sezai abinin ona teklif sunmasını bekliyomuş… Bir sene bu sessizlik içinde geçmiş.. İkinci senede aynı şekilde… Kız dayanamamış ve 3. sene köyünden bir delikanlıyla evlenmiş.. Tabi bu sırada okula devam ediyormuş.. Dördüncü sene bir çocuğu Olmuş… Velhasıl Sezai abi yanıp tutuşuyor.. Fakat kız evli.. Ne yapsın.. Sezai abide oturmuş MONAROZA şiirini yazmış.. Monaroza şiirinin her kıtasının ilk harflerine dikkat ederseniz MUAZZEZ AKKAYAM yazar… Muazzez Akkaya, üniversitede parçalandığı ama açılamadığı o güzel yüzlü kızdı… Son sınıftalar ya mezuniyet törenini yapacakları sırada Sezai abiye bir teklif sunarlar.. Senin sesin güzeldir iyide şiir okursun bir şiir okuda sevinelim demişler.. O’da kıramamış.. Çıkmış piste.. Ezberinde olan MONAROZA’yı Okumuş.. Tabi Mecliste bulunan MUAZZEZ AKKAYA şiirin kendisine yazıldığını anlamış… Olayın en çarpıcı yeride bundan sonra geçekleşmekte… Neyse mezuniyet töreni bitmiş.. MUAZZEZ AKKAYA eve gitiğinde kendini 3. kattan aşağı atarak intahar etmiş…
Olay budur ve hepsi gerçek gibi gerçektir…
Sezai Karakoç üniversitedeyken bir okul arkadaşına sevdalanır.. Fakat kendisini yakışıklı bulmadığı için ona bir türlü açılamaz..
Bir gün cesaretini toplayıp aşkını Muazzez Hanım´a arzeder.. Fakat reddedilince çok üzülür..
Neyse okullar tatil olur..Muazzez hanım Geyve´de yazlıkta kalmaya başlar..
Sezai Karakoç ta tam karşısındaki yazlığın bahçesinde bahçıvan olarak çalışmaya başlar..
Her gün karşılıksız sevgi duyduğu sevgilisini seyreder..ona şiirler yazar.
Mona Roza şiirinin her kıtasının baş harflerine dikkat edersek Muazzez Akkayam ismi ortaya çıkar.
Gel zaman git zaman..okul biter ve mezuniyet töreni yapılır. Mezuniyet törenindeyse Sezai Karakoç Mona Roza şiirini okur.
Muazzez Akkaya ise tam karşısındadır. Şiiri bittikten sonra bir alkış tufanı kopar.
Herkes bir daha okuması için ısrar eder.
Ve tam 3 kez Sezai Karakoç bu şiiri ard arda okur.
Sahneden tam ineceği sırada Muazzez Hanım koşarak yanına gelir,ve ona hala teklifinin geçerli olup olmadığını sorar.
Sezai Karakoç kesinlikle hayır cevabı verince Muazzez Hanım bayılır. Ertesi gün ise Muazzez Hanım´ ın intihar ettiği duyulur.
Şair hala evlenmemiştir…..

2. BİR ANLATIM
Artık okul bitmek üzeredir. Tam dört yıl geçmiştir. Geçmiştir ya delmişte geçmiştir kimi sineleri.
Mezuniyet merasimi düzenlenmektedir Ankara üniversitesinde öğrenciler 4 yılın yorgunluğunu, bitirmenin sevinciyle bu merasimde birleştirecektir. Lakin birleştiremeyenlerde vardır o mahşeri kalabalıkta onlar gerçekle yapışmış yüreklerini koyacaklardır ortaya. İşte burada Sezai Karakoç onların hepsine tercüman olacaktır o mükemmel ve emsalsiz sevgisiyle .
Bu program da Sezai Karakoç yazdığı şiiriyle yerini almıştır. Ve de işte o beklenen an gelir çatar. O yılların gerçekleri bir şamar gibi patlar ortada ve sesi yankılanır Ankara sokaklarında.
Sezai Karakoç anons edilir. Yazdığı şiiri okumak üzere. Ankara siyasalın önü ana baba günü gibidir herkes ordadır bütün hocalar öğrenciler ve hatta misafirler lebalep dolup taşmıştır.merasim alanı.Sezai Karakoç şöyle bir kalabalığa bakar o buğulu gözlerle ,gönlünde yer alamadığı insanı aramaktadır mahşeri kalabalık içinde ve şiirini okumaya başlar.
Mona roza siyah güler ak güller
Geyve’nin gülleri beyaz yatak
Kanadı kırık kuş merhamet ister
Ah senin yüzünden kana batacak
Mona roza siyah güller ak güller …
Şiir bitene kadar kalabalıktan hiç ses gelmez olur, ta ki son kıtayı okuyana dek ve kalabalıkta müthiş bir uğultu patlar. Herkes bir birine bir şeyler sormaktadır ama sadece bilinen bir gerçek var ki herkes bu şiirden çok etkilenmiştir hele biri var ki gönlünde fırtınalar kopmuştur tam dört yıl sonra geçte olsa anlamıştır ve işte o uğultunun arasından bir kız öğrenci sıyrılır kürsüye yaklaşır dört yılı harabeden ve sonrasını da edecek olan kişidir O. O MUAZZEZ AKKAYA’ dır. Ağlayarak ve yalvarmalı bir sesiyle

ben seni kabul ediyorum der.
Ama çok geçtir artık çünkü bu samimi genciz bu ağır aşka dayanacak takati kalmamıştır kürsüye dönerek -şimdi de ben kabul etmiyorum der
ne derece yürekten gelerek söylediği tartışılır ama beklide bir intikamdır ,beklide ilk defa gururu aşkının önüne geçmiştir delikanlının Ve bir daha Muazzez Akaya’yı hiç kimse görmemiştir çünkü o ret cevabının ardında intihar etmiştir. Doğruyu geç bulup erken kaybetmek buna denir galiba
Şimdi Sezai karakoç 65-70 yaşlarında ve hiç evlenmemiş hiç gönlüdeki o muazzam yere dokunmamıştır.size şimdi bir sır veriyorum Mona Rosa şiirinin kıtalarının ilk harfleri onun ismini veriyor.

3. BİR ANLATIM
Sezai Karakoç bir kıza aşık olur,ama bunu ne o kıza ne de başka birine anlatabilir.kız bi şeylerin farkındadır ama emin değildir. En yakın arkadaşı sezai karakoç’un şiire olan merakını biliyordur ve bir davete katılması için ısrar eder. O da kıramaz ve katılır. Programı sunan da o arkadaşıdır. Gecenin sonuna doğru söze başlayan arkadaşı, Aralarında da güzel şiirler yazan birinin olduğunu söyler ve Sezai Karakoç’u sahneye davet eder. Sıkıla sıkıla çıkar karakoç ve mona rozayı okumaya başlar. Kız da ordadır ve nişanlanmıştır.emindir artık emin olamadıklarından.bakışırlar bir süre,sonra karakoç daha fazla dayanamaz ve koşarak sahneyi terkeder.Kız arkasından koşar hemen.yetişir karakoç’a.Parmağındaki yüzüğü göstererek der ki; “bir tek sözüne bakar,çıkarıp atarım”.Sezai Karakoç da “artık senin aşkın benimkine yetişemez” der. o gece kız intihar eder.

NOT: Yukarıda 3 anlatım, çeşitli internet sitelerinden alınmıştır.

İŞTE O GİZEMLİ ŞİİR

MONAROZA
Mona Roza, siyah güller, ak güller
Geyve´nin gülleri ve beyaz yatak
Kanadı kırık kuş merhamet ister
Ah, senin yüzünden kana batacak
Mona Roza, siyah güller, ak güller

Ulur aya karşı kirli çakallar
Ürkek ürkek bakar tavşanlar dağa
Mona Roza, bugün bende bir hal var
Yağmur iğri iğri düşer toprağa
Ulur aya karşı kirli çakallar

Açma pencereni perdeleri çek
Mona Roza seni görmemeliyim
Bir bakışın ölmem için yetecek
Anla Mona Roza, ben bir deliyim
Açma pencereni perdeleri çek

Zeytin ağaçları söğüt gölgesi
Bende çıkar güneş aydınlığa
Bir nişan yüzüğü, bir kapı sesi
Seni hatırlatıyor her zaman bana
Zeytin ağaçları, söğüt gölgesi

Zambaklar en ıssız yerlerde açar
Ve vardır her vahşi çiçekte gurur
Bir mumun ardında bekleyen rüzgar
Işıksız ruhumu sallar da durur
Zambaklar en ıssız yerlerde açar

Ellerin ellerin ve parmakların
Bir nar çiçeğini eziyor gibi
Ellerinden belli oluyor bir kadın
Denizin dibinde geziyor gibi
Ellerin ellerin ve parmakların

Zaman ne de çabuk geçiyor Mona
Saat onikidir, södü lambalar
Uyu da turnalar girsin Rüyana
Bakma tuhaf tuhaf göğe bu kadar
Zaman ne de çabuk geçiyor Mona

Akşamları gelir incir kuşları
Konar bahçenin incirlerine
Kiminin rengi ak, kimisi sarı
Ahhh! beni vursalar bir kuş yerine
Akşamları gelir incir kuşları

Ki, ben, Mona Roza bulurum seni
İncir kuşlarının bakışlarında
Hayatla doldurur bu boş yelkeni
O masum bakışlar Su kenarında
Ki, ben, Mona Roza bulurum seni

Kırgın kırgın bakma yüzüme Roza
Henüz dinlemedin benden türküler
Benim aşkım sığmaz öyle her saza
En güzel şarkıyı bir kurşun söyler
Kırgın kırgın bakma yüzüme Roza

Artık inan bana muhacir kızı
Dinle ve kabul et itirafımı
Bir soğuk, bir garip, bir mavi sızı
Alev Alev sardı her tarafımı
Artık inan bana muhacir kızı

Yağmurlardan sonra büyürmüş başak
Meyvalar sabırla olgunlaşırmış
Birgün gözlerimin ta içine bak
Anlarsın ölüler niçin yaşarmış
Yağmurlardan sonra büyürmüş başak

Altın bilezikler, o kokulu ten
Cevap versin bu kanlı kuş tüyüne
Bir tüy ki, can verir bir gülümsesen
Bir tüy ki, kapalı gece ve güne
Altın bilezikler, o kokulu ten

Mona Roza, siyah güller, ak güller
Geyve´nin gülleri ve beyaz yatak
Kanadı kırık kuş merhamet ister
Aaahhh! senin yüzünden kana batacak!
Mona Roza, siyah güller, ak güller.

ŞİİR SEZAİ KARAKOÇ

Şeref Elma

Meil = geyveyoresi@gmail.com

İletişim = 0 532 417 57 54

 

Etiketler: » » »