logo

Osmanlı Sarayı Hareminde Bir Geyveli Ali Ağa

Osmanlı Sarayı Hareminde Bir Geyveli Ali Ağa (06.04.2014)

Geyve’li Tarih Araştırmacısı Sitemizin Köşe Yazarı Fehmi Bölükbaş Araştırmaları Sırasında Osmanlı Arşivlerinde Sultan 2. Mahmud Döneminde Osmanlı Sarayı Hareminde Geyve’li Ali Ağa İsminde Bir Ağaya Rastlamıştır. Geyve Yöresinin Osmanlı Döneminde Saraya Yakınlığı Bu Şekilde Gün Yüzüne Çıkmaktadır. İşte O Araştırmadan Detaylar.

Osmanlı Sarayı Hareminde Bir Geyveli Ali Ağa

Sultan 2 Mahmud Döneminde Osmanlı Sarayı Hareminde Bir Geyveli. 1808/1839 Yılları Arasında Osmanlı Sultanı Olan 2. Mahmud’un Saray Haremine Bab’üs-Sa’adet’ül- Aliyye Neferatında Görevli Harem Ağalarından Biri Geyveli Ali Ağa’dır. Bu Neferata Sarayda ( Ağalar Ocağı) Denmektedir.
Sarayda Meydana Gelen Bazı Olaylar Halinde Bunları Belli Bir maaş Bağlanarak Hemen Haremden Çıkarıldıkları Görülmektedir. 2. Mahmud Döneminde Yaşanan Bir Olayda 2. Mahmud Şöyle Bir Takrir Gönderilmiştir.”Bab’üs-Sa’adet’ül- Aliyye Neferatından Gebze’li İbrahim Ağa Geyve’li Ali Ağa ve Rumelili
Abdullah Ağa Kullarına Recülüyyet Arz Olmaktan Naşi. Bu Takrire 2. Mahmud’un Cevabı İse Şöyle Olmuştur.” Manzurum Olmuştur Üç Neferin Beherine Mahiye Ellişer Kuruş Verilip Mahalline Masraf Kaydoluna” Fermen Vermiştir.(Araştırma : Fehmi Bölükbaş)

 

Etiketler: » » » » » » »