logo

Taraklı’da Bir Ramazan Geleneği Yöresel Tad Keşkek

Taraklı’da Bir Ramazan Geleneği Yöresel Tad Keşkek

Bir Ramazan Geleneği: KEŞKEK (24.10.2016)
Yöremizde Önemli Günlerde Özelikle Manav Vatandaşlarımızın Yaptığı Keşkek Ramazan Sofralarındaki Yerinide Aldı. Taraklı Geyve Göynük Pamukova ve Köylerinde Sıklıkla Yapılan Keşkek Yöresel Bir Damak Tadı.

 

Türkiye’nin Bazı Yörelerinde Düğün, Cenaze, Asker Uğurlama Gibi Törenlerde İkram Edilen Keşkek Ramazan Ayında Taraklı’da Sofralarda Yerini Alarak Adından Sıkça Söz Ettirdi.
Vatandaşlar Ramazan Boyunca Geçmişten Gelen Gelenekleri Günümüzde Yaşatmaya Çalışıyorlar.
İftarların Bir Arada Yapıldığı Köylerde 500 Yıldan Günümüze Gelen ”Keşkek” Geleneği Bugün Halen Sofralar da Önemini Koruyor.
Keşkek’in Düğün, Sünnet,Cenaze Haç ve Umre Gibi Toplumsal Olaylarda Gelen Misafire İkram Edildiğini Söyleyen Esnyurt Köyünden Zeynep Kuroğlu Keşkek’in İlçe Genelinde Köylerde en Fazla Ramazan’ın Vaz Geçilmezi Olduğunu Söyledi
Zeynep Kuroğlu, Keşkek Hazırlamak İçin Nelerin Yapılması Gerektiğini Anlattı. İlk Olarak Buğday Temizlenip, Kepeğinin Giderilmesi İçin Dibek Taşında Dövüldüğünü ve Kepeği Giderilen ve ‘keşkeklik’ Olarak Adlandırılan Buğdayın Kurutulduğunu İfade Ederek ”Pişirilmesi Sırasında Çömleğin İçine Keşkeklikin Yanı Sıra Et, Tereyağı, Tuz, Soğan, Biber, Salça Ekleniyor. Yaklaşık 8 Saat Fırında Pişen Keşkek, Sofradaki Yerini Bu Şekilde Alıyor. ” Dedi

 

Etiketler: » » » » » » » » » » »

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.