logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

GEYVE REKLAM1

Geyve Ayvasında Büyük Zarar Çiftçi Dertli Yama

Geyve Ayvasında Büyük Zarar Çiftçi Dertli Yama

Geyve Ayvasında Büyük Zarar Çiftçi Dertli ”Yama” Var

Sakarya ili Geyve ilçesinde üretilen ve dünyanın en kaliteli ayvası olarak bilinen Geyve Ayvasında bu yıl havaların soğuk gitmesinden kaynaklanan Yama adı verilen meyvede şekil bozukluğu üreticiyi kara kara düşündürüyor.

Ayva meyvesinin çiçek açma aşamasında havaların soğuk ve kırağa vurmasından kaynaklandığı tahmin edilen meyvede şekil bozukluğu ile yamalanmış izlenimi veren bu şekil bozukluğundan ayva üreticileri büyük zarar içinde olduklarını belirtiler.

Daha önce böyle bir hastalık veya bir olay ile karşılaşmadıklarını belirten Geyveli çiftçiler şaşırmış durumdayız dediler.

Geyve ovasındaki bir çok bahçede bu şekil bozukluğu yama göze çarpmaktadır. meyve üreticileri ve buzhane sahipleri bu rakamın  % 50 nin üzerinde olduğunu tahmin etiklerini oranın dahada yukarılara çıkabileceğini belirttiler.

Şekil bozukluğu olan ayvaları meyvesuyu fabrikalarına verilebileceğini belirten çiftçiler yinede zararın çok büyük olduğunu İşçiliğinde artacağını tüm meyvelerin seçilerek ayırıştırılacağını belirttiler.

Fotoğraflar= Kaynak Gösterilmek ve link verilmek suretiyle yayınlana bilir KAYNAK=  ( www.geyveyoresi.com )

Geyve Ayvasında Büyük Zarar Çiftçi Dertli Yama 1 Geyve Ayvasında Büyük Zarar Çiftçi Dertli Yama 2 Geyve Ayvasında Büyük Zarar Çiftçi Dertli Yama 3 Geyve Ayvasında Büyük Zarar Çiftçi Dertli Yama 4 Geyve Ayvasında Büyük Zarar Çiftçi Dertli Yama 5

Geyve Ayvasında Büyük Zarar Çiftçi Dertli Yama

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
2715 Kez Görüntülendi.