logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Geyve İlçe Sınırları İçerisinde Kurulacak Rüzgâr Enerji Santrali Ortaya Çıkmaya Başladı

Geyve İlçe Sınırları İçerisinde Kurulacak Rüzgâr Enerji Santrali Ortaya Çıkmaya Başladı

Geyve İlçe Sınırları İçerisinde Kurulacak Rüzgâr Enerji Santrali Ortaya Çıkmaya Başladı.

Geyve ilçesinde kurulmasına başlanan Rüzgar Enerji Santirali’nin Rüzgar gülleri ortaya çıkmaya başladı. Geyve ilçesinin oldukça çok rüzgar alan Eşme Köyü ve Kamışlı köyü istikametinde Ayazma (sürekli rüzgar esen ve soğuk olan bir yer) denilen bölgede yapılmasına başlanan santraller kendini göstermeye başladı. Eşme köyü civarında kurulan şantiyeden yapılan ve yapılmasına devam edilen yol ile taşınan aksamlar Ayazma civarında birleştirilerek Rüzgar gülü yapılıyor.

Geyve İlçesi’nde 2011 yılında altyapı çalışmalarına başlanan Rüzgar Enerji Santrali için düğmeye basıldı. Rüzgar Enerji Santrali ile birlikte kurulacak 10 adet türbini için izin çıktı.

Geyve’ye bağlı Kamışlı, Eşme, Epçeler, Akkaya, ve Kulfallar mahallelerinin yüksek kesimlerinde kurulacak olan Rüzgar Enerji Santrali’ne yönelik çalışmalar 2011 yılında başlamıştı.

180 BİN MWh ÜRETİM

RES Projesi tanıtım metninde, kurulacak rüzgâr türbinlerinde yıllık ortalama 180 bin MWh üretimin yapılmasının planlandığı belirtildi. Santralde üretilecek enerjiyle yılda 300 bin kişinin elektrik ihtiyacının karşılanacağına dikkat çekildi.

EPDK’DAN LİSANS ALINDI

Geyve İlçe sınırları içerisinde kurulacak Rüzgâr Enerji Santrali’nin Toplam kurulu gücünün 50MW olacağı ve yurtdışından getirilecek toplam 20 adet rüzgar türbininden oluşacağı öğrenildi. Tesiste kullanılacak diğer elektronik aksamların yurtiçinden temin edileceğini belirten yetkililer, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan 49 yıllığına üretim lisansı aldıklarını da açıkladı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
1641 Kez Görüntülendi.