logo

Geyve’de Bakla Sebzesi Çiçek Açtı

Geyve’de Bakla Sebzesi Çiçek Açtı

Geyve’de Bakla Sebzesi Çiçek Açtı.(21 Nisan 2014)

Sakarya İli Geyve ilçesinde Yetişen Sebzeler’den Bakla Sebzesi Çiçek Açtı. Geyve Yöresinde Yetişen Bakla Sebzesi Baharın Gelmesiyle Çiçek Açtı. Çok Yakın Zamanda Taze Taze Pazarlardan Manavlardan Alına Bilir

Bakla Nedir ?

Bakla, baklagillerden, kazık köklü, yıllık bir bitkidir.
Kökleri 110 cm. kadar derinliğe iner. Yan kökleri kuvvetli bir şekilde etrafa yayılır ve üzerlerinde yumrular meydana gelir. Tüysüz olan sapı bir metre kadar yükselebilir. Sap üzerinde sarmalı durumda yaprakları vardır. Çiçekleri yaprak koltuklarından çıkar. Çiçeklerin kendine has ve hoş bir kokusu vardır. Meyvesi, tohum araları bölmeli ve dolgun bir kapçıktır. Kapçık taze iken yeşil, olgunlaşınca esmerleşir ve sertleşir.
Yemeklik olarak kullanılan baklanın Sakız baklası, Sultani bakla, Bayrampaşa baklası gibi çeşitleri vardır ve Türkiye´nin hemen hemen her yerinde yetişir.

Taze Bakla Yemeği Yapılışı ve Tarifi
Malzemeler

Yarım kilo taze bakla
1 orta boy soğan
1 yemek kaşığı salça
Pul biber
Karabiber
1 yemek kaşığı un(tepeleme)
Yarım limon
1 çay kaşığı şeker
Sıvı yağ

Hazırlanışı
Baklaların üzerine gelecek kadar su bir kabın içerisine doldurulur .Un ve limon suyu ilave edilerek çırpılır.

Bakla temizlenerek küçük küçük doğranır. Bol suda yıkanır ve unlu limonlu suyun içerisinde baklalar kararmasın diye bekletilir. Bu arada tencerede soğanlar pembeleşene kadar sıvıyağda kavrulur. Salça ve baharatlar ilave edilir. Baklalar süzülerek yıkanmadan tencereye ilave edilir. Birkaç dakika kavrulur. Kaynamış su baklaların üzerini 1-2 parmak geçinceye kadar ilave edilir. Tuz ve şeker eklenerek düdüklü tencerenin kapağı kapatılır. Kaynadıktan sonra kısık ateşte yarım saat kadar pişirilerek ocaktan alınır. Sarımsaklı yoğurt ile servis yapılması tavsiye edilir. Afiyet olsun.

Not: Normal tencerede yapacaksanız daha uzun sürede pişecektir. Suyunu sık sık kontrol ederek pişirmenizi tavsiye ederim.

Geyve Sebze Bakla 03Geyve Sebze Bakla 02

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »