logo

Kara Yılan Kör Yılan Zehirlimi ? Zehirsizmi ?

Kara Yılan Kör Yılan Zehirlimi ? Zehirsizmi ?

Sakarya Geyve ve Yöremizde yaşayan kara yılan zehirsiz ve yararlı bir yılan türüdür.

Geyve Bağlarbaşı köyü sakinlerinden Aziz Yavuz (namı diyar çamur Aziz)  Doğa tutkunu bir çevreci olarak bilinen bir doğa sever yaşadığı Bağlarbaşı köyünde ekolojik çevrede gördüğü tüm objeleri fotoğraflayıp sosyal medyada paylaşarak dikkatleri doğaya çekmeye doğaya saygılı ve niğmetlerinden yaralanmaya yönlendirdiği paylaşımlar ile büyük küçük herkesin dikkatini çekmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda da bir çok yılan görüntülerini ilginç anlarını fotoğraflamayı başarıp Sakarya nehrinde görülmüş en büyük yılanı fotoğraflayıp sadece sitemizde paylamıştı. Yine fotoğrafladığı başka bir yılan türü ile dikkatleri çekmiş bu yılan türünün cinsini belirleyememiştik. Doğada gördüğü bir çok olayı da fotoğraflayıp paylaşımlar yapmaktadır. En son Geyve yöresinde Kara Yılan olarak anılan Bazıları tarafından Kör Yılan olarak adlandırılan kara yılanı fotoğraflayıp sosyal medyada paylaşmış dikkatleri çekmiştir..

İşte Kara Yılan Kör Yılan

Merhaba, ben Kara Yılan. Bilimsel adım “Dolichophis jugularis.” Türkiye’nin en kocaman yılanlarından biriyim. Siyah renkliyim ve üç metreye kadar uzayabilirim. Ülkenin güneyinde ve güneybatısında, bağ ve bahçelik yerlerde yaşar, kemirgen, kertenkele ve küçük yılanlarla beslenirim. Nüfus kontrol memuru gibiyim, ekolojik dengeyi korumaktır işim. Bakmayın boyuma, zehirsizim. İnsanlardan kaçarım. Çiftçi dostuyum. Lütfen beni öldürmeyin. Oluklu kertenkeleyi, Su yılanlarını, Toros kurbağasını, Engerekleri, Lekeli semenderi, Dikenli keleri, Türk kelerini de öldürmeyin.

Sürüngenlere karşı olan önyargıyı değiştirmek, görüldüğü yerde kafası ezilen bu yaratıkları sevdirmek için bir dizi afiş hazırladı. Kara yılanın yakarışını bu afişlerin birinden aldım. Bahçemde karayılanlar yaşar. Büyülü siyah parlaklığına, narinliğine, sessiz kıvrılışlarla kaçışlarına hayran olduğum bu yaratığa karşı özel bir sevgim var. Yeryüzünde hiçbir yaratığın namı yılanlar kadar kötü değildir. Yılan görünce ürpermeyen insan yok gibidir. “İstisnasız, bütün toplumlarda zehirli olmasından dolayı bütün yılanlara katliam uygulanır,”
Aslında yılanların çok azı zehirlidir. Ve hiçbiri, insan tarafından aşırı biçimde tehdit edilmeden, saldırmaz. İnsanın ayak seslerini, yerdeki titreşimlerden algılar ve gizlenir.
Türkiye’de yaşayan 47 yılan türü içinde sadece engerekler “ciddi derecede” zehirlidir.
Onlara da rastlamak çok zordur. Genellikle dağlık alanların ağaçsız, taşlık kısımlarında yaşarlar ve gece avlanırlar. Gündüzleri kovuklarda, taş altlarında gizlenirler. Türkiye’de üç tane de yarı zehirli yılan var. Bunlar, çukur başlı yılan ve iki tür kedigözlü yılandır. Bunların zehir dişleri, üst çenenin en gerisindedir. Ağızlarına aldıkları kertenkele, kuş gibi canlı avları zehirlemeye yarar. İnsanı ısırsalar bile bu dişlere ulaşmaz.
“Bunların dışında kalan 35 tür tamamen zehirsizdir,” “Gündüz bahçelerde, kırlarda gördüğümüz uzun boylu, hızlı hareket eden yılanların insana hiçbir zararı yoktur. Darda kaldıklarında bunlar da ısırmaya çalışır. Isırsalar bile bu kedi tırmalamasından çok farklı değildir.”

Yılanlar tarım ürünlerine zarar veren çekirge, fare gibi canlıları yiyerek onların aşırı çoğalmasını önlerler. Tonlarca tarım ilacının yapamadığı işi, ücretsiz hallederler. En azından bu nedenle korunmaları lazım. Eğitim Bakanlığı sürüngenleri çocuklara sevdirmek, Çevre Bakanlığı onları korumak için, Tarım bakanlığı çiftçilere yararlarını anlatmak için programlar hazırlamalıdır.
Bu arada, kırda, bayırda bir yılan görürseniz öldürmeyin. Siz kendi yolunuza gidin, bırakın onlar da kendi yollarına gitsinler.(ALINTIDIR

SAKARYA NEHRİNDE GÖRÜNTÜLENMİŞ EN BÜYÜK YILAN  TIKLAYINIZ

GEYVE’DE YENİ BİR YILAN TÜRÜMÜ HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

YILANMI İNSANMI DAHA TEHLİKELİ HABERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »