logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Taraklı’da 100 Yıldır Köpük Helvası Üretiyorlar

Taraklı’da 100 Yıldır Köpük Helvası Üretiyorlar

100 Yıldır Köpük Helva Üretiyorlar ( 25 Mayıs 2013 )

Sakarya’nın Tarihi Dokusuyla Ünlü İlçesi Taraklı’da, 100 Yıldır Köpük Helva Üreten Kömürcü Ailesi, Üretimin İnceliklerini Bir Sonraki Kuşağa Aktarıyor.

Yaklaşık 100 Yıldır Köpük Helva Üreten Ailenin Yetiştirdiği Son Usta Olan Hüseyin Kömürcü, Bu Geleneksel Üretimin Yok Olmaması İçin Dedesinden ve Babasından Öğrendiklerini, Gelini Ayşe İle Torunu Duygu Kömürcü’ye Öğretiyor.

Köpük Helva Yapmayı Küçük Yaşlarda Öğrenen Kömürcü, Yaptığı Açıklamada, Ailesinin yaklaşık 100 yıldan bu yana köpük helva üreterek, satışını yaptığını söyledi.

Ailenin tek geçim kaynağının köpük helva olduğunu anlatan Kömürcü, çocukluğunun imalathanede geçtiğini, dedesi ve babasına yardım ederek, bu üretimin inceliklerini öğrendiğini belirtti.

Eskiden bu işi yapan başka kişilerin de bulunduğunu ancak sonraki zamanlarda devamının gelmediğini ifade den Kömürcü, ”Şu an sadece Kömürcü ailesi bu işi sürdürüyor. Bizim ailede herkes birbirine öğretir bu işi. Şimdi son temsilcisi benim. Ben de gelinim ve torunuma öğretiyorum. Yani en az iki kuşak daha bu köpük helva yapımı devam eder” diye konuştu.

Köpük helvanın yapımının zor olmadığını anlatan Kömürcü, şunları söyledi:
”Önce şekeri kaynatarak şerbet elde ediyoruz. Sonra çöven otunu ilave ediyoruz. Bu malzemeleri karıştırınca da köpük helvasını elde etmiş oluyoruz. İyi bir köpük helvası için şerbetin güzel kaynatılması gerekiyor. Köpük helvasının iyi olması için şerbetin kaynama miktarının iyi ayarlanması lazım. Biraz fazla kaynatırsak tahin helvası olur. Ama ben uzun zamandır yaptığım için ölçüyü kaçırmadım.”

Helva yapımında dedesinin yöntemlerini uyguladığını ifade eden Kömürcü, ”Geleneksel yöntemleri asla değiştiremeyiz. Değiştirirsek tadı bozulur” ifadelerini kullandı.Kaynak= Sakarya Yerel Kültür

Taraklı'da Kömürcüoğlu 100 Yıldır Köpük Helva Üretiyorlar

 

Taraklı-Dıngıldak-Masa-Taraklıda-Marka-Olmaya-Aday-029 Taraklı Dıngıldak Masa Taraklı'da Marka Olmaya Aday 018 Taraklı Dıngıldak Masa Taraklı'da Marka Olmaya Aday 014 Taraklı Dıngıldak Masa Taraklı'da Marka Olmaya Aday 013 Taraklı Dıngıldak Masa Taraklı'da Marka Olmaya Aday 011 Taraklı Dıngıldak Masa Taraklı'da Marka Olmaya Aday 010 Taraklı Dıngıldak Masa Taraklı'da Marka Olmaya Aday 009 Taraklı Dıngıldak Masa Taraklı'da Marka Olmaya Aday 008 Taraklı Dıngıldak Masa Taraklı'da Marka Olmaya Aday 004 Taraklı Dıngıldak Masa Taraklıda Marka Olmaya Aday İzzettin Kömürcü Taraklı Dıngıldak Masa Taraklıda Marka Olmaya Aday Taraklı Dıngıldak Masa Taraklı'da Marka Olmaya Aday 001

Etiketler: » » » » » » »

Yandex Sayaç Yandex.Metrica Aktif Ziyaretçi Sayısı