logo

Üzüm pekmezi ekşi ve tatlı olarak yapılabilir.15.10.2012

Üzüm pekmezi ekşi ve tatlı olarak yapılabilir.15.10.2012

Üzüm pekmezi ekşi ve tatlı olarak yapılabilir.15.10.2012

Geyve ve Köylerinde Pekmez Zamanı Geldi. Kış Hazırlıklarında Pekmezin Yeri Çok Farklıdır. Pekmez Besin Değeri Çok Yüksek Olan Bir Gıda Olduğundan Geyve ve yöremizde Bolca Tüketilir. Özelikle Geyve ve Köylerinde Eski Usullerle pekmez Yapımı Süre Gelmektedir. Fotoğraflarda Geyve Bağlarbaşı Köyünde
Pekmez Yapımını Görüyorsunuz.

PEKMEZ YAPIMI

Ekşi pekmez yapılmak isteniyorsa, üzümler yıkandıktan sonra ayağına oldukça temiz bir çizme giyen kişi tarafından güzelce ezilir ve şırası çıkartılır. Çıkarılan bu şıra posasından ve tozundan ayrılmak için ince delikli torbalardan ve ya ince delikli süzgeçten süzülür ve kaynama kazanına aktarılır. Bu kapların genişliği fazla, derinliği az olmalıdır. Örneğin; genişliği 70-100 cm. derinliği 25-30 cm. olabilir.

Elde edilen bu şıra bu yayvan kaba aktarıldıktan sonra kap ateşin üzerine konulur ve kaynatılır. Kaynama esnasında pekmezin dip tutup yanık kokusunun oluşmaması için devamlı karıştırılmalı ve savrulmalıdır. Bu sırada kaynatma kabının kenarında ve şıranın yüzünde toplanan kirli köpükler bir kepçe ile alınmalıdır. Pekmez kıvama geldiğinde pekmezde kırmızı köpük oluşur ve ağdalaşma dediğimiz durum gelir. Ayrıca reçellerde olduğu gibi çeşitli denemelerle de pekmezin kıvama gelip gelmediğini anlayabiliriz.
15.10.2012

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »