logo

Ayvayı Yedi Gırtlak Kanserini Yendi

Ayvayı Yedi Gırtlak Kanserini Yendi

Kanseri yenmemdeki sırrın adı ayvadır” 20.11.2013
Türkiye’de %80’ni Geyve’de Üretilen Ayva Meyvesi Umut Oldu. Gırtlak Kanserini Ayva Sayesinde Yendiğini Söyleyen Ünlü Oyuncu Erhan Yazıcıoğlu, Şifa Deposu Ayvayı Türkiye’ye Tavsiye Etti.

İŞTE AYVA MEYVESİNİN FAYDALARI TIKLAYINIZ

Ayva Kanser

Erhan Yazıcıoğlu, Sözcü gazetesinden Yüksel Şengül’ün sorularını yanıtladı.

İşte Yazıcıoğlu’yla yapılan röportaj…

“Gırtlak kanseriyle mücadelem sonrasında çok şükür eski sesimin yüzde 90’ını yakaladım. Telefona çıkıp “Alo” deyince “Erhan Bey lütfen” diyorlardı. Telefonu kapattıktan sonra çok ağladığımı bilirim”Etiler’deki evinde, gülümseyerek bizi karşılayan bir dönem ekrandaki en sevilen yüzlerden ve seslerden olan Erhan Yazıcıoğlu’nun tatlı tondaki davudi sesi yüreğimizi ferahlatıyor, adeta umut veriyor… Özellikle yaşadığı kanser illetinden kurtuluşu herkesin dilinde… Zaten o günkü sohbetimiz de bu konuyla başlıyor: “Ayvayı dişleyerek yiyeceksin, çekirdeğiyle birlikte. O çekirdeğin içinde binde birlik oranda arsenik var, asıl gırtlağa iyi gelen de o. Çekirdekle ayva parçaları boğazdan geçerken, o illeti de temizleyip götürüyorlar. İngiliz doktor bütün hastalarına ayva tavsiye ediyor artık. Hatta onlara sandık sandık ayva yolladım.AYVAIHRACAT25

Aktör dediğin kendini konuşur

Siz yıllar yılı “Aktör dediğiniz kişi mutlaka kendini konuşmalı” dediniz.
Rolünü konuşamayanlar sayesinde yıllarca ekmek yedim. Ama hepsini de gelin kendinizi konuşun diye ikaz ettim.

Düşünüyorum da kazanılan Altın Koza’lar Altın Portakal’ların en azından yarısı
konuşanlara verilmeli galiba…
Bunu ben yıllar yılı söyledim. Ödüllü rolleri tekrar izleyelim ama sesini keserek, silerek. Ortada olan şeyin tam bir faciaya benzediğini göreceksiniz.

Hollywood’a gitmeyi düşünenler bile oldu.
Kendi rolünü konuşamazken Amerika’da mı konuşacaklar! Yahu Yeşilçam’da “Seni seviyorum” ve “Senden nefret ediyorum” sözlerini aynı yüz ifadesiyle söyleyenler var.

Sesiniz yine eski günlerdeki gibi…
Gırtlak kanseriyle mücadelem ve sürdürdüğüm tedavi sonrasında çok şükür eski sesi­min yüz­de 90’ı­nı ya­ka­la­dım. Bu oran daha da yükselecek. Hedefim yüzde 100.

Müthiş bir başarı.
Elbette ki bu yılların sabrıyla, inadıyla oldu. Vazgeçmemek lazım.

Kimbilir ne sıkıntılar yaşadınız!
Önceleri telefona çıkıp “Alo” deyince “Erhan Bey lütfen” diyorlardı. Sesiyle hayatını kazanan biri için inanılmaz bir yıkımdı bu. Telefonu kapattıktan sonra çok ağladığımı bilirim.

AYVAIHRACAT24

“Kanseri yenmemdeki sırrın adı ayvadır”
Kanseri yenmeniz bir mucize…

Amerika’dan Japonya’ya kadar dünyada pek çok doktora gittim. Hepsinin ortak açıklaması şu oldu, “Mesleğini yapamazsın, hele tiyatro asla.” Ancak ben sekiz ayda tiyatroya geri döndüm. Karım Müge ve kızlarım inanılmaz destek oldu.
Özel olarak sesinizle ilgili yaptığınız bir şey oldu mu? Bu hastalığa yakalananlar bunu mutlaka merak edeceklerdir.
Kanseri yenmemdeki sırrın adı ayvadır.AYVAIHRACAT27

Nasıl, ayva mı!
Ayva, bildiğimiz sarı sulu ve buruk ayva… Her gün bir ayva yedim. Ayvayı yedim, kanseri yendim. Londra’daki doktorumun hastalarının çoğu tiyatrocu ve operacıdır. Bu sırrı onlarla da paylaştım. Doktorum mucize iyileşmemi görünce “Ne yaptın sen, bana açıklar mısın?” diye sordu. Nemi sıfır olan Bodrum’da yaşadığımı ve her gün bir ayva yediğimi söyledim.Geyve Haber Ayva 67

İngiliz doktor şaşırdı!

Kaynatma ya da pişirme yok değil mi?
Dişleyerek yiyorsunuz…

Evet evet, dişleyerek yiyeceksin, çekirdeğiyle birlikte. O çekirdiğin içinde binde birlik oranda arsenik var, asıl gırtlağa iyi gelen de o. Çekirdekle ayva parçaları boğazdan geçerken, o illeti de temizleyip götürüyorlar. İşin tılsımı bu işte.

Bu durumu tıp kabul etti mi?
Evet, tıp kabul etti. İngiliz doktor bütün hastalarına ayva tavsiye ediyor artık. İngiltere’de ayva olmadığı için onlara kasalar dolusu ayva yolladım. Tabii, sevgi ve şefkat, yani moral de çok önemli.

Hastalığın sırasında sanat dünyası yanında oldu mu?
Ne yazık ki sanat dünyası beklediğim ilgiyi ve şefkati göstermedi bana. Kimileri de “İyi ki piyasadan çekildi de bize iş çıktı” diyerek sevindi. Pek çok sunucu çıktı, spiker çıktı. Hemen yerime geçtiler.

Onları nasıl değerlendiriyorsunuz?
İşini iyi yaparsan ömrün uzun oluyor. Aksi halde tutunamıyorsun.
Seç Bakalım adlı yarışma programıyla efsane oldunuz, unutulmadınız.
Özel televizyonların başladığı dönemde o yarışma programı gerçekten de çok sevildi. Tabii epey emek de verdim.

Şimdiki yarışma programlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bilgiye dayalı olanlara sözüm yok. Tiyatrodan gelen sunucular başarılıdır. Hazırlığını yapmadan televizyona çıkan, ne söylediğini bilmeyenlere lafım yok.

Tiyatroya geri döndünüz…
Tiyatro benim ömrümü uzatıyor. Her şeyi bırakabilirim ama tiyatroyu asla. ‘Sinema Artisti Olmak İstiyorum’ adlı oyunu oynuyorum şimdilerde. Aralık ayında yeniden perde açıyorum. Bir baba kızın hikayesini anlatıyorum. Şimdi de Martin Luther King’in son üç saatini anlatan bir oyun hazırlığındayım.

İkinci sezonu devam eden Karadayı’da Bakan koltuğuna da iyice ısındınız galiba…

Bakan koltuğuna ısınmam mümkün değil. Politikayı hiç sevmem.

Yıllar sonra ekrana Karadayı ile geri döndünüz. Bu dizinin teklifini kabul etme nedenlerinizi merak ediyorum.

Öncelikle oyuncu kadrosu muhteşemdi. Kenan İmirzalıoğlu, Çetin Tekindor, Bergüzar Korel gibi oyuncular var. Yapım şirketi çok ciddi bir şirket. Senaryo çok sağlam. Bütün bunlar nedeniyle kabul ettim.

Hiç siyasete girmeyi düşündüğünüz zamanlar oldu mu?
Turgut Özal döneminde kontenjandan milletvekilliği teklif edilmişti. Ayrıca, ANAP’ın sözcüsü olmam istendi. Ancak ben Ankara’yı hiç sevmem, sıcak gelmez bana. Kabul etmedim. Çünkü, asla politik olamam. İyiki girmemişim siyasete.
Kenan oğlum Bergüzar kızım

Bergüzar Korel ve Kenan İmirzalıoğlu’nu eleştirenleri epey bir şekilde haşlamıştınız.

Oyunculuğu bilmeyen kişiler bu konuda eleştiri yapmamalı. Kamera önünde Kenan oğlum, Bergüzer kızımdır.

Karadayı’da sular durulur mu?
Karadayı dizisinde sular durulmaz, durulursa dizi biter. Müthiş bir senaryo gücü var. Hiç kimseye “Bu kadar da olmaz kardeşim” dedirtmiyoruz. Abartılı olsa zaten ekip olarak karşı çıkarız.

Ne güzel sizin sette özgürlük var, dayatmacılık yok, baskı yok.
Kesinlikle öyle.

Keşke Türkiye’de de böyle olsa.
Tiyatroda da istediğim oyunu, göğsümü gere gere oynamalıyım. Şu ara böyle bir şey mümkün değil. Kaynak= (sözcü)

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
7748 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.