logo

Geyve Yöresinde yetişen İğde meyvesi olgunlaştı.

Geyve Yöresinde Yetişen İğde Meyvesi Olgunlaştı. 6 Eyl 2013

Fazla İlgi Görmeyen Özelikle Baharda Çiçekleri Misler gibi Kokan İğde Meyvesi Olgunlaştı. Zeytin Büyüklüğünde Oluşan Meyvenin Üzerinde Kalınca Bir Kabuğu Bulunur İçinde Kepek Şeklinde Lapa Meyvesi Yenir Ağızda Burulma Yapar.. (06.09.2013) Aşağıda Fotoğrafların Altında Gecen Yıl Verdiğimiz iğde ve faydaları Yazısını Okuyabilirsiniz.

 

 

GEYVE İĞDELERİ OLGUNLAŞTI (11.09.2012)

Geyve Yöresinde yetişen İğde meyvesi olgunlaştı.
İğde’nin Bazı Faydaları
İğde, halk arasında başta bağırsak bozuklukları ve ağız pasını gidermek için kullanılırken, ishali de önlüyor. Bu lezzetli meyvenin çiçeklerinin kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmesinin egzama, öksürük ve bağırsak bozukluklarına iyi geldiği belirtiliyor. İğde ağaçlarının ayrıca, haziran ayı başlarında açtığı çiçeklerini koklamak da zihne kuvvet ve açıklık verdiği kaydediliyor.
İĞDE VE İĞDE ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI
İĞDENİN FAYDALARI :İğde çok lezzetli bir meyve olmasına rğmen un gibi oluşuyla insanların ağzında garip bir tat bırakır. Ama buna rağmen sağlık açısından son derece yararlıdır.
1- İshalde iğde yenilmesi tıpkı limon ve şeftalide olduğu gibi epeyce yararlıdır.
2- İğde meyvelerini belli bir süre düzenli olarak yerseniz idrar tutamama ve idrara çıkma zorluğunu yenmenize yardımcı olacaktır.
3- Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir.
İĞDE ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI : Baharın gelişiyle birlikte iğde çiçekleri mis gibi kokmaya başlar. İğde çiçeklerinin içeriğinde, Flos Elaeagni bulunur.
1- Kabızlığı giderir,
2- kuvvet vericidir,
3- iyi bir antiseptiktir.
4- C vitamini deposudur.
5- Gribe karşı etkilidir.
6- İğde çiçeklerini koklamak zihne kuvvet ve açıklık verir.
17- Egzama için iğde Çiçeği ; Egzamada, iğde çiçekleri toplanıp kaynatılır ve her zaman olduğu gibi balla tatlandırılarak içilir. Bu şurubun öksürüğe ve bağırsak bozukluklarına da iyi geldiği bilinmektedir.11.09.2012

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
12918 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.