logo

Geyve’de Elma Bahçelerine Salma Sulama Yapılıyor

Geyve’de Elma Bahçelerine Salma Sulama Yapılıyor

Geyve’de Elma Bahçelerine Salma Sulama Yapılıyor.(23.07.2013)

Pancar Motorları İle Sakarya Nehrinden Veya Kanallardan Elma Bahçelerine Salma Sulama Denilen Yöntem İle Sulama Yapılıyor. Salma Sulama Yöntemi

Salma Sulama (Vahşi Sulama) Yöntemi

Salma Sulama Yönteminde, Tarla Başı Kanalından Tarla Parseline Alınan Su Parsel Boyunca Arazi Üzerinde Rast Gele Yayılmaya Bırakılır. Su Toprak Yüzeyinde İlerlerken Bir Yandan da Toprağın Su Alması ( infiltrasyon ) İle Toprak İçine Girer. Bu Uygulama Biçiminde, Sulama Doğrultusunda Eğimin % 3’ü Geçmemesi, Sulamaya Dik Yönde Olmaması ve Tarlanın Tesviyeli Olması Gerekir.

Salma Sulama Yönteminin Bir Değişik Uygulaması, Tarla Başı Kanalından Suyun Şişirilerek Taşırılması ve Taşan Suyun Tarla Parseli Boyunca Yayılmasıdır.

Teorik Olarak, Suyun Toprak Yüzeyini Bir Tabaka Biçiminde Kaplayarak Akacağı Öngörülür. Ancak, Uygulamada Bu Koşul Genellikle Gerçekleşmez. Su, Eğim Doğrultusunda Düzensiz Olarak İlerler ve Çoklukla eş olmayan bir su dağılımı meydana gelir. Başka bir deyişle, tarla parselinin belirli kesiminde gereğinden daha fazla, belirli kesiminde ise gereğinden daha az bir su uygulaması söz konusu olur. Bu nedenle, su uygulama randımanı son derece düşüktür.

Salma Sulama Yönteminin Tek Avantajı ilk tesis masrafının çok düşük olmasıdır. Buna karşın, tarla parseli boyunca eş su dağılımının sağlanamaması, Su uygulama Randımanının son derece düşük olması, toprakta tuzluluk ve sodyumluluk sorununun ortaya çıkmasına neden olabilmesi gibi sakıncaları dikkate alındığında bu yöntemin uygulanması pek önerilmemektedir.

Salma-Sulama-Geyve-22

Salma Sulama Geyve 5Salma Sulama Geyve 4Salma Sulama Geyve 3Salma Sulama Geyve 2

Etiketler: » » » » » » » » » »
4630 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.