logo

Adapazarı Deprem Tehdit i Altında

Adapazarı Deprem Tehdit i Altında O profesörden korkutan uyarı: Adapazarı tehdit altında! 27 Oca 2020

Elazığ’da meydana gelen depremden aylar öncesinde merkez üssü Sivrice hakkında uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, tehlike altındaki bölgeler arasında Adapazarı’nı da gösterdi

Yer Bilimleri Profesörü ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, aylar önce katıldığı bir programda Elazığ Sivrice’de deprem tehlikesi olduğunu açıklamıştı.

işte o açıklamanın videosu

Geçtiğimiz Cuma akşamı bu bölgede yaşanan depremde çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybederken gözler yeniden Naci Görür’e döndü.
Görür, BirGün Gazetesine yaptığı açıklamalarda tehlike altındaki yerleri sayarken Adapazarı‘nı da söyledi.
Görür’ün açıklamalarından ilgili bölümle şu şekilde:

 

BOLU VE ADAPAZARI TEHDİT ALTINDA

– Sıkışma kökenli faylar: Türkiye’de üç ana deprem bölgesi ayrılabilir. Birincisi Doğu Anadolu… Doğu Anadolu, Arap ve Afrika levhaları ile Avrasya levhası arasında sıkışıyor. Buna bağlı olarak Anadolu’da sıkışma kökenli faylar meydana geliyor. Buradaki faylar, bindirme fayları ve ters faylardır. Örnek olarak da Van Depremi’ni gösterebiliriz.

– İki fay üzerinde depremler: 2’nci sistem, Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu doğrultu akımlı fay sistemleri… Şimdi bu iki fay boyunca Anadolu levhası, batıya doğru kaydığı için zaman zaman bu iki fay üzerinde depremler meydana geliyor. Nitekim Elazığ’daki deprem de bunlardan biri. Bu ikisi, Türkiye’nin deprem üreten en büyük fay sistemi. Kuzey Anadolu fayı Türkiye sınırlarında bin 600 kilometre, Doğu Anadolu fayı da yaklaşık 600 kilometre uzunlukta. Erzincan, Amasya, Bolu, Adapazarı tehdit altında.

Kaynak =Sakarya Yenihaber

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »