logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya Türkiye Bayrağı Geyve Eşme Köyü

Baharın Müjdecisi Cemre Havaya ve Suya Düştü

CEMRE NEDİR.!
CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK.?
2018de İlk Cemre ne zaman düşecek.?
İşte Baharı müjdeleyen Cemre tarihleri.!
Baharın geldiğini müjdeleyen üç ayrı Cemre tarihlerini sizler için derledim. Cemre düşmesiyle birlikte havalar ısınmaya başlar. Bahar hazırlıklarını başlatan Cemre ilk olarak havaya, sonra suya, sonra da toğrağa düşer. İşte üç ayrı Cemrenin düşme tarihleri…

CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK? (2018) 
İlk cemre 19 – 20 Şubat tarihinde havaya, ikinci cemre 26 – 27 Şubat tarihinde suya, üçüncü cemre 5- 6 Mart tarihinde toprağa düşer. Cemreler birer hafta arayla düşerek ilkbaharın gelmesine neden olur.Cemre Havaya Düşüyor Cemre Suya DüşüyorCemre Toprağa Düşüyor

CEMRE NEDİR? 
İkisi şubat ayında ve biri mart başlarında olmak üzere, birer hafta arayla önce havada, sonra suda ve daha sonra da toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişi.

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?
Cemre kelimesi arapça kökenli bir kelimedir. Cemre kelimesinin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinmektedir.

Arapça kökenli olan cemre kelimesinin hikayesi vardır. Arap insanlar havalar ısındığı zaman yüksek yerlerde yaşarlar. Kış ayları geldiğinde ise düzlük yerlerde yaşamaktalardı. Düzlük yerlerde ortaya büyük bir çadır yapılır. Bu çatırda birlikte yaşarlardı. Çadırın hemen dışında küçükbaş hayvanlar daire şeklinde yerleştirilir. Küçükbaş hayvanların dışına da develer yerleştirilirdi.

Kış geldiğinde birisi kendileri için diğer ikiside küçükbaş hayvanlar ve develer için olmak üzere üç ateş yakarlardı. Havaların ısınmasıyla birlikte bu ateşler birer hafta arayla dışta içe doğru söndürülmüştür. Böylece havaların ısınması halk dilinde havaların ısınması anlamına gelmiştir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
Geyve Haber Reklam Medya Basın

Yeni Yorumlar Kapalı.