logo

Üçüncü Cemre Toprağa Düşüyor

Baharın Müjdecisi Üçüncü Cemre Toprağa Düştü.  Cemre Nedir? 5 Mar 2020

İlk cemre ne zaman düşecek? 2020 cemre tarihleri: Havaya, suya, toprağa cemreler ne zaman düşer?
Baharın habercisi cemreler sırayla havaya, suya ve toprağa düşüyor. 7 gün arayla düşecek cemrelerden ilki merak ediliyor. Peki 2020’da ilk cemre ne zaman düşecek? İşte tarihleri…

Cemrelerin havaya, suya ve toprağa olma üzere üç adet olduğuna inanılıyor. 2020 yılında ilk cemre nereye düşecek, nedir, ne anlama geliyor? İşte cemrenin anlamı ve havaya, suya, toprağa ne zaman cemre düşecek sorularının yanıtı…

CEMRELER NE ZAMAN NEREYE DÜŞER?

Cemre 19-20 Şubat’ta havaya, ikinci cemre 26-27 Şubat’ta suya ve üçüncü cemre 5-6 Mart’ta toprağa düşer. Cemreler birer hafta arayla düşerek ilkbaharın gelmesine neden olur.

1. cemre havaya (19-20 Şubat 2020),

2. cemre suya (26-27 Şubat 2020),

3. cemre (5-6 Mart 2020) toprağa düşer.

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

Arapça kökenli bir kelime olan “cemre”‘nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

CEMRE HAKKINDA

Anadolu’da yaygın olarak kullanılan geleneksel halk takviminde yıl, ”kasım günleri” ve ”Hızır günleri” olarak kış ve yaz diye ikiye bölünüyor. Kasım günleri, miladi takvime göre 8 Kasım’da başlıyor ve 179 gün sonra 5 Mayıs’ta sona eriyor. Kasım günleri, 4 yılda bir şubat ayı 29 çektiği zaman 180 gün oluyor. Hızır günleri ise 6 Mayıs’ta başlıyor ve 7 Kasım’a kadar 186 gün sürüyor. Cemrelerin düşmesi, Kasım günlerinden Hızır günlerine, başka bir ifadeyle kıştan bahara geçişin sembolleri olarak gösteriliyor (alıntıdır)

Cemre Toprağa Düşüyor Cemre Havaya Düşüyor Cemre Suya Düşüyor

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » »