logo

Fehmi Bölükbaş’tan Geyve Tarihine Belgeler Yazılı Taş

Fehmi Bölükbaş’tan Geyve Tarihine Belgeler Yazılı Taş( 12 Temmuz 2014)

Geyve’li tarih araştırmacısı Fehmi Bölükbaş’tan Geyve tarihine önemli belgeler. Geyve Yöresinde yaptığı araştırmalar ile Geyve yakın tarihine önemli bilgiler belgeler fotoğraflar sunan araştırmacı Fehmi Bölükbaş’tan daha önce görmediğiniz taş üzerine çiviyle yazılmış muhteşem bir yazıtı gün yüzüne çıkardı.

Araştırmalarını sürdüren boş zamanlarında Geyve köylerinde eski yerleşim yerlerinde araştırmalar yapan Bölükbaş yine tarihi bir belgeye ulaştı. Muhtemelen yerinden sökülmüş yer yer kırılmış zedelenmiş olan taş üzerindeki yazıya dikkat çekiyor. Düzgün yazıldığı her halinden belli olan yazılı taş yerinden sökülerek belli bir alana götürülmeye çalışılmış olduğunu ,  Bölükbaş yazının eski yunan yazısı olduğunu satır arası boşluklarının olmadığını tercümede zorlandığını belirtiyor. Yine de tercüme ettireceğini tarihini öğrenmek istediğini belirtiyor.

 

Tarih Araştırmacısı Fehmi Bölükbaş Yetkilileri Göreve çağırarak bu yazıtın koruma altına alınmasını ve sahiplenilmesini istedi.

Araştırmacı Fehmi Bölükbaş güvenlik sebebiyle yazılı taşın yerini yetkililerin dışında kimseye söylemiyeceğini belirterek aksi durumda bu taşa zarar gelebileceğini düşündüğünü belirtti.

Fehmi Bölükbaş takipçilerinden yöremizin tarihine etki edebilecek tarihi belge bilgi ve paylaşımları beklediğini belirterek kendisine ulaşılmasını istedi..

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »