logo

Geyve Boğazı Akıncı’da 6. Şehit Çobanı Anma Yürüyüşü Düzenleniyor.

Geyve Boğazı Akıncı’da 6. Şehit Çobanı Anma Yürüyüşü Düzenleniyor.

Geyve ‘Şehit Çobanı Anma Yürüyüşü’ne Davet!
Geyve Boğazı Akıncı’da 6. Şehit Çobanı Anma Yürüyüşü düzenleniyor. Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneğince düzenlenen geleneksel Şehit Çoban’ı Anma etkinliğinin 6.’sı 30 Nisan 2023 Pazar günü saat 15:00’de Kayıkbaşı Yeşil Vadi Tesisleri’nde başlayacak.

KANSERDER Sakarya, TEMA Vakfı Sakarya İl Temsilciliği, Sakarya Barosu ve Bulvar İşitme Merkezi öncülüğünde Geyve Boğazı‘nda düşmanı kaçırtan Şehit Çoban için 30 Nisan 2023 Pazar günü Akıncı Köyü Kayıkbaşı Yeşilvadi Tesislerinde saat 15:00’de anma yürüyüşü düzenlenecek.

Geyve Akıncı Mahallesinde doğada yapılacak Şehit Çobanı Anma Yürüyüşü, keşkek, ıhlamur çayı, köy ekmeği, yerli domatesten ev salçası ve haşlama yumurta ikramıyla son bulacak.

Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneğince yapılan açıklamada;
“Geyve Boğazında düşmana “Türklerin ışıklısı bu kadar ise ışıksızı kim bilir ne kadardır” dedirtip kaçırtan şehit çobanı anma yürüyüşü gerçekleştirilecektir.

Bir gece Geyve boğazı Çobankale mevkiinde karargah kuran düşman birliğini fark edip, onları korkutmak amacıyla sürüsündeki keçilerin boynuzuna çıra bağlayıp yakarak, Kocatepe sırtlarında dolaştırıp düşmana “Türklerin ışıklısı bu kadar ise ışıksızı kim bilir ne kadardır” dedirttirerek kaçıran, çobanı anma yürüyüşüne ve çoban pilavına el feneri olan herkes davetlidir.
Tüm Doğa Severleri bekliyoruz”.

İRTİBAT
Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı
KAMURAN TAN
0 (542) 343 84 47

Etiketler: » » » » » » » » » » » »