logo

Geyve ve Taraklı Ormanlarında Biyolojik Mücadele Yapılıyor

Geyve ve Taraklı Ormanlarında Biyolojik Mücadele Yapılıyor 25 May 2015

600 Bin kırmızı orman karıncası biyolojik mücadeleye devam ediyor.
Taraklı’da yüksek rakımlarda yaşayan kırmızı orman karıncalarının (Formica Rufa) yaşam alanları OGM tarafından yapılan çalışmalarla genişletilmeye devam ediyor.

Geyve Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Taraklı Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde 1100m-1200 m rakımda yaşayan kırmızı orman karınca kolonileri(Formica Rufa), düşük rakımda olan ve orman zararlılarının (Büyük Göknar Kabuk Böceği) yoğun bulunduğu Alıçlıdüzü mevkii ile Karagöl mevkii civarına nakledildi. Boyları 2-3 metreyi bulan ve bir kolonide 300 bin karıncanın yaşadığı yuvalar, orman zararlılarının yoğun olduğu bölgelere nakledilerek biyolojik mücadele yapılmıştır. Bir karınca kolonisi yılda ortalama 15 kilogram zararlı orman böceği toplamakta ve bir hektar sahayı tamamen kontrol altına alabilmektedir. Yer altındaki ortalama 80 metre çapında daire biçiminde bir alanda yuva kurmakta ve toprak yüzeyinde ve en yüksek ağaç tepelerine kadar ulaşarak, ormanlarımıza zarar veren bazı tırtıl türleri, yaprak arıları larvaları, kelebekler, bitki bitleri, böcek pupaları ve yumurtaları ile beslenmektedir.
Nakil işlemleri, Taraklı Orman İşletme Şefi Şevket Köksal ve Taraklı İşletme Şefliği personelinin katılımı ile sabah 03.30 ile 06.00 saatleri arasında gerçekleştirildi. İlk etapta 1177 metre rakımda bulunan 25 No’lu bölmeden 1125 metre rakımda bulunan 67 No’lu bölmeye, ikinci etapta 1167 metre rakımda bulunan 27 No’lu bölmeden 1097 metre rakımda bulunan 64No’lu bölmeye karınca nakilleri yapıldı.Her kolonide 15 kadar bulunan kraliçe karıncalardan birkaç tanesinin yeni yuvalarına intibakları sürecinde besin ihtiyaçlarının karşılanması için şeker takviyesi yapıldı. Yeni karınca yuvaları ayı ve domuzların zarar vermemesi içinde tel çit ihata ile çevrildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » »