logo

Geyve’de Günün Olayı Meteorolojik Olay Gökkuşağı

Geyve’de Günün Olayı Meteorolojik Olay Gökkuşağı 10 Mar 2016

Sakarya Geyve İlçesinde Meteorolojik bir olay gerçekleşerek ilginç görüntüler meydana gelmesini sağladı. Meteorolojide Gökkuşağı olarak bilinen ve rengarenk görüntülerin adeta Geyve ilçesinin üzerinde Köprü oluşturması ilginç ve bir o kadar güzel görüntülere neden oldu. Sosyal medya ve sitemizin takipçilerinin fotoğraflayıp paylaştığı o güzel görüntüleri siz sitemizin takipçilerine ve değerli hemşerilerimize paylaşıyoruz.

 

Gökkuşağı oluşumu tamamen meteorolojik bir olaydır ve eskilerde inanıldığı gibi mitolojik efsanelere bağlı değildir. Gökkuşağı oluşumu günümüzde artık bir sır olmaktan çıkmıştır ve atalarımızdan gelen birçok efsanevi bulguları içermediği de bilinmektedir.

Ne Tanrılara ait bir köprü ne de altından geçenlerin cinsiyetini değiştireceğine inanılan bir halkadır. Milattan önce gökkuşağının yağmur ve güneş ile olan ilişkisi çözümlenebilmiştir.

Gökkuşağının oluşumuna baktığımızda; güneş ışınlarının yağmur damlaları ve sis bulutları tarafından kırılması, yansıtılması ve dağıtılması sonucu meydana geldiğini görmekteyiz. Büyük damlalardan oluşan kuşaklar daha belirgin ve net gökkuşakları oluşturmaktadır. Küçük yağmur damlalarının ise belirginliği daha az ve geniş bir gökkuşağı oluşturduğu görülmektedir. Yağmur damlaları ışığı renkerine ayıran bir prizma görevi görmektedir.

Işık tayfı renkleri bir yay şeklinde görülmektedir. Güneşin yaydığı ışığı beyaz ışık olarak tanımlamaktayız ve sarı gibi görünmesine rağmen aslında içinde bütün renkleri barındırmaktadır. Bir bant şeklinde görülen gökkuşağının görülebilmesi içinde belli bir açı ile dizilmesi ve bakılması gerekmektedir.

Gökkuşağında mevcut yedi renk bulunmaktadır. Bunlar: kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mordur. Morun çemberin içinde, kırmızının ise en dışında olduğu görülmektedir. Bilinen bir diğer gerçek ise bakan herkesin aynı gökkuşağını görememesidir.

 

Yağmur damlalarının sürekli yer değiştirmesi gökkuşağı görünüşünde de değişikler oluşturacaktır. Gökkuşağına doğru gidilse dahi aradaki mesafe hep aynı kalmaktadır. Bazen yarım bir çember, bir yay veya koni şeklinde görülebileceği gibi ışık bant ı şeklinde de görülebilmektedir. Yarım daire şeklinde olan yağmur damlaları gözümüzde odaklaşmaktadır.

Güneşin bulunduğu konuma ve açısına göre gökkuşağı dairesinin konumu da değişmektedir. Güneş yükseldikçe gökkuşağı aşağıya inmektedir. Sabah ve akşam vakitlerinde yağan yağmur ardından gökkuşağını görmek çok daha mümkün olmaktadır.

Damlacık içerisine giren ışınları damlacık içerisinde kalabileceği gibi damlacık dışına da çıkabilmektedir. Işığın tam yansıması ve tamamen içeride kalması durumu görülmemektedir. Güneş ışınları sıfır ile doksan derece arasındaki bir açıyla düşer.

Gökkuşağı Çeşitleri Nelerdir?

• Birinci Gökkuşağı
En çok bilinen ve raslanılan gökkuşağı çişididir. İlkel gökkuşağı da denilen bu gökkuşağında kırmızı renk dış tarafta, mor renk ise iç taraftadır. Renklerin dizilişine baktığımızda sırasının dıştan içe doğru kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, turkuaz, mavi ve mordur.

• İkinci Gökkuşağı
Bu gökkuşağına baktığımızda ise kırmızının en içte, morun ise en dışta olduğunu görmekteyiz. Işığı daha zayıf olan bu gökkuşağındaki renk sırası ise ; mor, mavi, turkuaz, yeşil, sarı, turuncu, kırmızıdır.

• Küçük Kuşaklar
Bu kuşaklar sadece dar kırmızı veya kırmızı-yeşil renk bantlarından oluşur. Birinci kuşakların iç tarafında, ikinci kuşakların ise dış tarafında bulunurlar.(alıntıdır)

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »