logo

Günhoşlar Köyü Geyve

Geyve Günhoşlar Köyü Neresidir ? Tanıyalım.(01.09.2014)
Köyümüz ilçenin güneyinde Gölpazarı sınırındadır. Köy merkezimiz 40 derece 24 dakika 27 saniye kuzey enlemi 30 derece 16 dakika 51 saniye doğu boylamındadır. Köyümüz ilçe merkezine 18 km uzaklıkta olup ilçe merkezine düzenli bir araç seferi bulunmamaktadır. Genelde Akdoğan Köyü üzerinden ulaşım sağlanmakta olup Perşembe günleri ilçenin pazarı olduğu için otobüs seferi yapılmaktadır. Özel araçlarla veya taksilerle ulaşım sağlanabilir. Köyün ve her iki mahallesinin yolu da asfalttır.

Köyümüz arazisi ilk çağlardan beri yerleşim alanı olagelmiştir. Köy sınırları içinde bunu gösteren pek çok kalıntıya rastlamak mümkündür. Sel kazıntılarında ortaya çıkan pişmiş toprak tabutlar yerleşimin ilk çağlara kadar uzandığını göstermektedir. Ören’deki yerleşim izleri ve köydeki eski Roma mezar kapağı (Çamaşır yıkama yeri olarak kullanılmaktadır.) yörenin Romalılar döneminde de yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Gerek köy dibeğindeki yazılar gerekse arazideki buluntular Bizans döneminde de köy çevresinde çeşitli yerleşimlerin olduğunu göstermektedir. Bugün bu eski yerleşim yerlerine ait kalıntılara Ören başta olmak üzere Alıçlar yanı , Seva Pınarı , Karaveliler ve Göynük Suyu’nda rastlanmaktadır. Köyün batısında Karacaören sınırında bulunan Frenk mezarlığı bu çevrede Frenklerin de bir dönem yerleştiğine kanıt olsa gerek. Köyümüzün bugünkü halkını oluşturan Türkler Osmanlının kuruluş ve ilk yayılış zamanlarında buraya gelip yerleşen insanların torunlarıdır. Yüzlerce yıldır bu yörede yerleşmiş başlangıçta asıl geçim kaynakları hayvancılıkla uğraşırken zamanla tarıma da geçmiş ve her iki ekonomik faaliyeti birlikte yapagelmişlerdir. Zaman zaman yakın mesafelerde köylerin yerleri değişse de aynı bölgede yer almışlardır. Örneğin köy halkının bir kısmı 300-350 yıl kadar önce Çine köyünün doğusunda bulunan ve kalıntıları halen belli olan Yeni köy denilen köyden gelenlerin torunlarıdır.Bu da bize köyün tarihinin çok daha eskilere kadar gittiğini göstermektedir.

Mesire yarleri piknik alanı

Dalak Suyu : Çine Deresi ile Ören Vadisi’nin birleştiği yerdir. Geniş bir çayırı ve kaynak suları vardır. Kaynaklardan birinin debisi yüksektir. Asıl Dalak Suyu kaynağı ise debisi düşük olmakla birlikte içimi çok yumuşaktır. Çevresi makilik ve çam
ormanları ile kaplıdır. Dalak Suyu’ndayken adeta dünyadan ve teknolojiden bağınız kesilir. Sadece su , kuş ve böceklerin sesini duyabilirsiniz. İyi bir piknik ve kamp yeridir. Yalnız yolu topraktır. Günhoşlar merkezden Ören Vadisi üzerinden veya Çatma Yolu’ndan ulaşılabilir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » »