logo

Pamukova’da Mavi Dil Hastalığı Alarmı

Pamukova’da Mavi Dil Hastalığı Alarmı 13 Eyl 2014

Pamukova İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri tarafından ilçede yapılan rutin denetimler sonucu koyunlardan alınan kan örneklerinin incelenmek üzere Pendik Veteriner Kliniğine gönderilmesi sonucu Kemaliye ve Kazimiye de At Gırcası Yaylasında ki hayvanlarda Mavi Dil Hastalığı olduğu ortaya çıktı.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi üretici ve vatandaşların mağdur olmaması için yetkililer hastalığın görüldüğü alanları koruma bandı altına aldı.

Hastalığın yayılmasının önlenebilmesi için vatandaşlar uyarıldı.

Hastalığın görüldüğü At Gırsa Yaylası bölgesinde (Kazimiye köyünün kuzeyinde kalan, Akçay Baraj havzası sınırındaki, Kocaeli bölgesi ile sınır olan yayla) Bazı küçük baş havanların Mavi Dil hastası olması ve Yine Pamukova’nın En batı bölgesi olan Kemaliye köyünde ki hayvanlarda da Mavi Dil hastalığı yüzünden hastalandıkları ve ölümler de olduğu iddiaları üzerine aynı bölgenin Kocaeli ye kadar olan kısmı ve Pamukova ya kadar olan kısmında 10 km lik alan koruma altına alındı.

Hastalığın yayılmasının önlenebilmesi için üreticiler, sorumluluar ve vatandaşların duyarlı davranması gerektiği duyuruldu.

PAMUKOVA YA HAVAN GİRİŞ ÇIKIŞLARI YASAKLANDI.

Kurban bayramına kadar Pamukova ya hayvan giriş çıkışları yasaklandı. Hastalık şüphesi görülen hayvanların aşılatılması gerektiği uyarısı da yapıldı.

HASTALIK NASIL YAYILIYOR.

Özellikle koyunlarda görülen Mavi Dil hastalığı bir sinek aracılığı ile bulaşıyor. Keçiler hasta olmamakla beraber hastalığı taşıyıcı oluyorlar.

KARANTiNAYA ALINAN BÖLGELER

Pamukova Kazimiye köyü yaylası (At Gırcası-İzmit sınırına kadar olan bölge. At Gırcası ile Kazimiye köyu dahil, Eskiyayla köyü bölgesi, Bakacak-Kadıköy-Ağaçcılar-Mesruriye-Paşalar ve köy sanırları bölgeleri)

Kemaliye köyü (Köyün güney-doğu-batı-kuzey bölgelerine 10 km uzaklıkta kalan alanlar ve Hüseyinli-Çilekli köyleri bölgesi)

Daha önce de Kocaeli Bölgesinde görülen Mavi Dil Hastalığı yüzünden İzmit ve Kartepe ilçesi valilik tarafından koruma altına alınmıştı.

BELEDİYE GÖREVE

Daha önce köy olan, şimdi ise Büyükşehir Yasası ile mahalle konumuna getirilen köylerdeki havan denetimleri için belediyenin görev yapması gerekiyor. Köylerde başıboş dolaşan sürülerin takibi konusunda belediye zabıtasının yaylalara çıkarak rutin kontrollerini yapmaları gerekiyor. Köylülerle yaptığımız görüşmeler sonucunda daha önceden köye ait olan meraların denetiminin muhtarlar tarafından yapıldığını şimdi yeni yasa ile mahalle olan bu yerlerin denetiminin ise belediyelere devir edildiğini bu açıdan köy muhtarlarının artık bu yetkileri olmadığı gerekçesi ile köy sınırları içinde meydana gelen bu tür rahatsızlık ve hastalık duyumlarına alanlarında belediye ye bildirmeleri gerektiğini söylüyorlar.

Etiketler: » » » » » » » »