logo

Taraklı Geyve Yolunda Bulunan Fındıklıdere Pınarının Durumu

Taraklı Geyve Yolunda Bulunan Fındıklıdere Pınarının Durumu 7 Kas 2015

Fındıklıdere Pınarı eski Taraklı- Geyve yolu üzerinde Taraklı Merkeze 2 Km. mesafede eski Kozcağız Köyü sapağında hemen yolun bitişiğindedir. Bu pınarın suyu kendi mecrasında yaz kış akıp duruyor. Suyu berrak ve yumuşak , içimi güzel , manzarası cezbedici.

Daha önce yoldan 300 metre içeride olan bu pınar ismini güzergahında fındık ve kızılcık ağaçları bulunan Fındıklıdere den almış.

Pınardan en çok istifade eden eski Kozcağız Köyünde insan kalmayınca zaman içinde pınar metruk bir hal almış. İstişareler neticesinde bu pınar Hacı Mustafa Gürkan tarafından şimdiki yerine yeniden yaptırılmış.

1994 Yılında yeniden yapılan bu pınarın ustalığını Hacıyakup Köyünden Hacı Şakir Kara , işçiliğini de eski Kozcağız Köyünden İbrahim Yeşildağ ve bazı köyden vatandaşlarımız imece usulü ile yapmışlar. Rahmetli yine Taraklı eşrafından Yakup Aşçı’ da su borularının alımında katkıda bulunmuş.

Dini kaynaklara göre İslamiyet temizliğe çok önem verdiğinden ve su hayrının sevabının çok olması sebebiyle bu pınar yaptırılmış.

Gelin görün ki Fındıklıdere Pınarının hali içler acısı. Duvarına gereksiz yazılar yazılmış. Etrafında onlarca alkol şişesi ve pislik var. Hemen yanı başına üst yapı malzemesi dökülmüş. Yağmur yağdığında derenin seli pınarın önüne aktığından etraf sel artıklarıyla dolu. Pınarı yabani otlar sarmış. Yine pınarın önüne gelişi güzel hazır beton dökülmüş. Hava açıkken bile pınarın etrafı bataklaşmış ve sivrisinek yuvası olmuş.

Oysa Fındıklıdere Pınarı bize bırakılmış çok değerli bir miras. Bizlere düşen görev el birliği ile bu pınarı sahiplenmek ve işler acısı durumundan kurtarmaktır.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »