logo

Taraklı İlçesinde Barbunya Hasadı Yapıldı

TARAKLI’DA BARBUNYADA HASAT VAKTİ 25 Ağu 2014
Sakarya İli Taraklı İlçesi Hacı yakup Mahallesinde barbunya üreticileri hasat yapmaya başladı.
Barbunya tohumlarını toprakla buluşturan üreticiler, sadece yaz mevsiminde ürün aldıklarına dikkati çekerek, kazandıklarının çoğunun maliyete gittiğini dile getirdiler.

Hacıyakup mahallesinde yemyeşil görüntüsüyle dikkat çeken barbunya için tohumlar toprakla buluşuyor.
Bambaşka bir lezzete sahip olan Hacı yakup barbunyasının hasadının Ağustos ayında yapıldığını kaydeden üreticiler, ekim sezonunun ise Mayıs ayında başlayıp Haziran ayı ortalarına dek sürdüğünü ifade ettiler.

“KAZANCIMIZIN ÇOĞU MALİYETE GİDİYOR”

Hacıyakup Mahallesinde barbunyanın bol miktarda üretildiğini söyleyen üreticilerden Fahrettin Sepetçi, “Kazandığımız ekseriyetle maliyete gidiyor. Suyu pompayla çektiğimiz için mazot en başta gelen maliyetimiz. İşçiliğiydi, mazotuydu, derken karnımızı ancak doyuruyor. Biz yine de toprağımıza sahip çıkarak üretmeye devam edeceğiz. Geçen yıl 2 lira olan ürün bu yıl 3 lira. Hasadı yapılan ürün doğrudan İstanbul’a gidiyor” dedi.
“Girdiğimiz zahmete göre kazancımız az” diyen Sepetçi, “Ekim işinden 20 gün-1 ay sonra sırıkları dikmeye başlıyoruz. Barbunyada işçilik çok. Ağustos ayının son günlerinde ya da Eylül ayında kısmetse hasadı yapmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

“BELİRSİZLİK ÜRETİCİYE ZARAR VERİYOR”

Üretici Fahrettin Sepetçi 4 dönümlük alanda ailesiyle barbunya yetiştirdiğini ifade ederek, “Barbunya bu yörenin temel ürünü. Lezzetli oluşu nedeniyle tüccar ayrı bir ilgi gösteriyor. Elbette üreticinin bu maliyetlerle mücadele etmesi zor. Biz ailece çalışıyoruz. Tarlamızın bir yanında da domatesimizi, biberimizi yetiştiriyoruz. Yılda sadece bir ürün elde ettiğimiz için barbunyamıza gözümüz gibi bakıyoruz. Umudumuz ürünümüzün hak ettiği değeri bulmasıdır. Ancak her yıl fiyatta bir belirsizlik oluyor. Bu belirsizlik en çok üreticiye zarar veriyor.” dedi.

Etiketler: »