logo

Taraklı Rüştiye Mektebi Tadilatı ve Bilgileri

Taraklı Rüştiye Mektebi Tadilatı ve Bilgileri 25 May 2017

Geyve Elvanbey Anadolu Lisesi Müdürü Alaaddin Özdin, Geyve Burhaniye İlkokul Müdürü Mehmet Emin Şimşir ve Şeref Elma Fotoğrafçı  Hocamız Taraklı’da misafirimizdi.

Misafirlerimizi gezimiz sırasında Rüştiye Sokağında restorasyonu devam eden Rüştiye Mektebi ile ilgili olarak bilgilendirdik.

Hemşehrimiz rahmetli Prof. Dr. Mehmet Erkal Hocamız da Rüştiye Mektebini şöyle anlatıyordu.

Rüştiye mektepleri 2. Abdülhamid’in eğitim ve öğretim de yaptığı reform sonucu Fransız eğitim sisteminden alınmış iptidaiden sonra altı senelik bir eğitimdir. Rahmetli babam ve amcam Rüştiye mezunudur. Onlardan da aldığım bilgiye göre bugün kendi adıyla anılan mahallede restorasyonu da yapılan Rüştiye mektebinde aşağıdaki dersler okutulmuştur: Kıraat-ı Kur’an, Tashihi Huruf, Hüsn-ü Hat (Güzel Yazı), Il-mün Nefs (Psikoloji), Ilmü-ttabii (Fizik), Ilmü-l İçtimaiat (Sosyoloji), Ilmü-l Kimya, Hesap Hendese (Matematik & Geometri), Fransızca, Arapça.
Ben ilkokula giderken babama üçgenin alanını; “taban X yüksellik / 2” şeklinde anlatırken o, şöyle mırıldanırdı: Müsellesin sath-ı kaidesi irtifaının hasılı davrının nıfs-ına müsabidir. İşin daha dikkat çekici yönü babamın ifadesi ile devvap (kapıcı), öğle ve ikindi namazlarında talebeyi Yunus Paşa Camii’ne götürür, cemaatle namaz kıldırarak okula tekrar dönerlerdi. Şunu da belirtelim Kurşunlu Camii imamlarından Hafız Cevat ve Avni Hoca imtihan vererek Akyazı’daki bir ilkokulda öğretmenlik yapmışlardır.(…)

Temennimiz Rüştiye Mektebi restorasyon çalışmalarının en kısa zamanda bitirilerek hizmete açılmasıdır…

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »