logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya Türkiye Bayrağı Geyve Eşme Köyü

Taraklı Rüştiye Mektebi Tadilatı ve Bilgileri

Taraklı Rüştiye Mektebi Tadilatı ve Bilgileri

Geyve Elvanbey Anadolu Lisesi Müdürü Alaaddin Özdin, Geyve Burhaniye İlkokul Müdürü Mehmet Emin Şimşir ve Şeref Elma Fotoğrafçı  Hocamız Taraklı’da misafirimizdi.

Misafirlerimizi gezimiz sırasında Rüştiye Sokağında restorasyonu devam eden Rüştiye Mektebi ile ilgili olarak bilgilendirdik.

Hemşehrimiz rahmetli Prof. Dr. Mehmet Erkal Hocamız da Rüştiye Mektebini şöyle anlatıyordu.

Rüştiye mektepleri 2. Abdülhamid’in eğitim ve öğretim de yaptığı reform sonucu Fransız eğitim sisteminden alınmış iptidaiden sonra altı senelik bir eğitimdir. Rahmetli babam ve amcam Rüştiye mezunudur. Onlardan da aldığım bilgiye göre bugün kendi adıyla anılan mahallede restorasyonu da yapılan Rüştiye mektebinde aşağıdaki dersler okutulmuştur: Kıraat-ı Kur’an, Tashihi Huruf, Hüsn-ü Hat (Güzel Yazı), Il-mün Nefs (Psikoloji), Ilmü-ttabii (Fizik), Ilmü-l İçtimaiat (Sosyoloji), Ilmü-l Kimya, Hesap Hendese (Matematik & Geometri), Fransızca, Arapça.
Ben ilkokula giderken babama üçgenin alanını; “taban X yüksellik / 2” şeklinde anlatırken o, şöyle mırıldanırdı: Müsellesin sath-ı kaidesi irtifaının hasılı davrının nıfs-ına müsabidir. İşin daha dikkat çekici yönü babamın ifadesi ile devvap (kapıcı), öğle ve ikindi namazlarında talebeyi Yunus Paşa Camii’ne götürür, cemaatle namaz kıldırarak okula tekrar dönerlerdi. Şunu da belirtelim Kurşunlu Camii imamlarından Hafız Cevat ve Avni Hoca imtihan vererek Akyazı’daki bir ilkokulda öğretmenlik yapmışlardır.(…)

Temennimiz Rüştiye Mektebi restorasyon çalışmalarının en kısa zamanda bitirilerek hizmete açılmasıdır…

Haber Alaattin Yılmaz

Taraklı Rüştiye Mektebi Tadilatı ve Bilgileri 13 Taraklı Rüştiye Mektebi Tadilatı ve Bilgileri 01 Taraklı Rüştiye Mektebi Tadilatı ve Bilgileri 02 Taraklı Rüştiye Mektebi Tadilatı ve Bilgileri 03 Taraklı Rüştiye Mektebi Tadilatı ve Bilgileri 04 Taraklı Rüştiye Mektebi Tadilatı ve Bilgileri 05 Taraklı Rüştiye Mektebi Tadilatı ve Bilgileri 06 Taraklı Rüştiye Mektebi Tadilatı ve Bilgileri 07 Taraklı Rüştiye Mektebi Tadilatı ve Bilgileri 08 Taraklı Rüştiye Mektebi Tadilatı ve Bilgileri 09 Taraklı Rüştiye Mektebi Tadilatı ve Bilgileri 10 Taraklı Rüştiye Mektebi Tadilatı ve Bilgileri 11 Taraklı Rüştiye Mektebi Tadilatı ve Bilgileri 12

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
Geyve Haber Reklam Medya Basın

Yeni Yorumlar Kapalı.