logo

Son Selanikli Rukiye Gündoğdu Eşme Köyünde Vefat Etti

Admin

Admin
geyveyoresi@gmail.com
Son Selanikli Rukiye Gündoğdu Eşme Köyünde Vefat Etti

Son Selanikli Rukiye Gündoğdu Vefat Etti  23 Ara 2014

Geyve ilçesi Eşme Köyünde ikamet etmekte olan nüfus mubadelesi ile Yunanistan Vodina ili Karacaabad ilçesi Polen (poliykapri) Köyünden gelme Rukiye Gündoğdu hakkın rahmetine kavuşmuştur. Eşme köyünde bulunan son 3 Mubadele  1923 nüfus mubadelesi göçmenlerinden  birisi olan merhume Eşme Spor Kulübü Başkanı Zeynel Gündoğdu Beyefendinin Babaannesidir. Merhumeye Cenab-ı Hak’tan rahmet diler, sayın başkanımıza ve kederli ailesine sabrı cemîl temennî ederiz. (geyveyoresi.com)

Merhumenin cenazesi 23.12.2014 tarihinde öğlen namazına mütakip Eşme Köyü Mezarlığında defnedilmiştir.

Mübadele Nedir
1912–1922 yılları arasındaki savaşlar nedeniyle Balkanlar’da, Ege Adalarında ve Anadolu’da büyük acılar yaşandı. Balkan Savaşı sonrasında yüz binlerce Müslüman savaşta yenik düşen Osmanlı ordusunun peşi sıra korku ve panik içinde doğdukları toprakları terk ederek Anadolu ‘ya sığındı. Benzer trajedi, 1922 yılında Kurtuluş Savaşında yenik düşen Yunan ordusuyla beraber Anadolu’yu terk eden Ortodoks Rumların başına geldi. Bir ay gibi kısa bir süre içinde yüz binlerce Ortodoks Rum Yunanistan’a sığındı. Bu durum Yunanistan’da büyük sıkıntılara ve kaosa yol açtı. Yunanistan’ın nüfusu bir anda dörtte bir oranında arttı.

Lozan Barış Konferansı toplandığında öncelikle sığınmacılar ve esirler konusu ele alındı. İngiltere temsilcisi Lord Curzon’un teklifi ve Milletler Cemiyeti görevlisi Nansen’in raporu doğrultusunda; Yunanistan’da yerleşik Müslümanlarla Türkiye’de yerleşik Ortodoks Rumların zorunlu göçünü öngören Mübadele Sözleşmesi imzalandı. Bu sözleşme uyarınca; Türkiye’de sadece İstanbul kenti ile Gökçeada ve Bozcaada’da oturan Rumlar, Yunanistan’da ise Batı Trakya’daki Müslümanlar hariç Yunanistan’da yerleşik bütün Müslümanlar Türkiye’ye, Türkiye’de yerleşik bütün Ortodoks Rumlar Yunanistan’a gönderildi. Mübadele sözleşmesinin kapsamına 18 Ekim 1912 tarihinden sonra yurtlarını terk etmiş olanlar da alınarak mülteciler sorununa bir çözüm bulunmuş oldu.
Ancak, Yunanistan İstanbul’da daha fazla Rum bırakmak maksadıyla hareket edince, Etabli kavramının yorumunda anlaşmazlık çıktı. Bunun üzerine, Türkiye Ortodoks Patriğini de mübadele kapsamına alarak sınır dışı etti. Bu olay ikinci bir anlaşmazlık konusunu teşkil etti. Fakat, Patriğin 19 Mayıs !925 günü görevinden istifa etmesiyle mesele çözüldü.
Konu ile ilgili sürdürülen görüşmeler neticesinde iki ülke arasında 1 Aralık 1926 tarihinde Atina’da bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma ile, iki ülke azınlıklarının emlak konularında bir düzenleme yapılmış olmasına rağmen, meseleler tamamen halledilememiştir. Hatta bu anlaşmanın uygulaması sırasında ortaya çıkan problemler iki ülke arasındaki ilişkileri oldukça germiştir.
Daha sonraki dönemde her iki ülke arasındaki politik yumuşamanın etkisiyle 10 Haziran !930 tarihinde iki ülke arasında Ankara’da bir dostluk anlaşması imzalanarak İstanbul’da bulunan Rumlarla Batı Trakya’daki Türklerin hepsi Etabli kapsamına alınmış ve malları ile ilgili olarak da yeni düzenlemeler yapılmıştır.
Tarihteki ilk ZORUN GÖÇ’ü içeren bu sözleşme ile 1.500.000 ile 2.200.000 Rum Türkiye’den Yunanistan’a 350.000 ile 500.000 Türk Yunanistan’dan Türkiye’ye göç etmek zorunda kalmıştır.
Günümüzde Yunanistan’da Batı Trakya’daki Türk nüfusun 150.000, Oniki adalardaki Türklerin ise 5.000 kişi, Türkiye’de ise yaklaşık 2.000 civarında Rum nüfus olduğu tahmin edilmektedir.

Kaynakça: Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi (Gazi Kitabevi)

Kaynak = (geyveyoresi.com) Fotoğraflar = Birol Elma

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Geyve Atasözleri

  06 Aralık 2023 Alifuatpaşa, Genel, Geyve, Köyler, Nostalji Haberleri, Sakarya ve Ulusal Haberler, Tarih Haberleri, Yöresel

  Geyve Atasözleri  05 Kasım 2010 GEYVE ATASÖZLERİ Çok Değerli Okuyucularımız Geyve İlçemizi Sitemizden Takip Eden Tüm Misafirlerimiz. Geyve İlçemizi Tanımaya Tanıtmaya Devam Ediyoruz. Geyve İlçemizin Kültüründen Geleneklerinden Ananelerinden Çeşitli Sunumlar Yapmaya Çalışıyorum. Bu Yazımızda Geyve İlçemizde Halk Arasında Çok Kullanılan Ata Sözlerinden Örnekler Vermeye Çalışacağım. Atasözü Nedir? Atasözleri; Geçmişten Günümüze Gelen, Uzun Deneyimlerden Yararlanarak Kısa ve Özlü Öğütler Veren, Toplum Tarafından Benimsenerek Ortak Olarak K...
 • Geyve Yöresi Manav Şivesinden Açıklamalı Örnekler

  04 Aralık 2023 Genel, Geyve, Köyler, Nostalji Haberleri, Tarih Haberleri, Yöresel

  Geyve Yöresinde Manavların Kullandığı Bazı Kelimelerin Açıklaması ve Örnekleri (04 Nisan 2014) MANAVLARIN KULLANDIĞI KELİMELER DEN BAZILARI . . . A aşı = sütlaç Konak a aşı olmadan olmaz, alentrik = elektrik Alentriklede bi kitdi. Bide gelmedi. alfat = ahlat Yarın alfat toplama kitçen, Aş/ yimek = yemek Yimekleri hiç yimemişle zere zebil olmuş, aykırı = zıt Dayağa aykırı aykırı gitme! Soguna garışmam bak. bacilik = baca Bacilik çekmedinden soba tütüyo. badırcan = patlıcan Bu gart gart badırcanları anagcebinemi...
 • Geyve Fotoğrafları Resimler Manzaralar

  30 Kasım 2023 Alifuatpaşa, Fotoğraf Galerisi, Genel, Geyve, Köyler, Yöresel

  Geyve Fotoğrafları Resimler Manzaralar 8 Haz 2022 Geyve ilçesi ve civarında çekilmiş fotoğraflar. Çeşitli mevsimlerde çekilmiş Geyve ve Yöresi Fotoğraf Resim Görüntüleri.  Geyve Yöresinin Güzellikleri.... Aşağıdaki Geyve ve Civarında Çekilmiş Fotoğrafları Büyük Görmek İçin Resimlerin Üzerine Tıklayınız.. Daha Büyük Görmek İçin Tıkladığınızda çıkan sayfanın altında Orjinal Boyut: 1100 x 825 px  tıklayınız... ileri geri seçeneği ile diğer fotoğraflarıda görebilirsiniz... ...
 • Meteoroloji’den Geyve İçin YAĞMUR Uyarısı Geldi

  27 Kasım 2023 Genel, Geyve, Köyler, Yöresel

  Meteoroloji'den Geyve İçin YAĞMUR Uyarısı Geldi.  Geyve'de Hava Durumu Geyve ve yöremiz için Meteoroloji'den YAĞMUR uyarısı geldi. Bu duruma göre Geyve yöremizde 5 günlük hava durumu beklentisi ve tahminleri şu şekilde olacaktır.    ANLIK METEOROLOJİ SİTESİ İÇİN TIKLAYINIZ BU UYARILAR GEYVE TARAKLI PAMUKOVA ALİFUATPAŞA VE YÖREMİZDEKİ KÖYLER İÇİNDE GEÇERLİDİR. Not= Veriler Meteoroloji sitesinden alınmıştır değişiklik olabilir.  ...