logo

Vur Yılmaz Vur, Eşmeli Yusuf Uçar Ben de Senden Yana

Şeref ELMA

facebook
Şeref ELMA
info@geyveyoresi.com
Vur Yılmaz Vur, Eşmeli Yusuf Uçar Ben de Senden Yana

Yeşilçam’ın bir çınarı daha devrildi! Yılmaz Köksal vefat etti. ( 1939-2015 )

Türk sinemasının emektar ve ünlü oyuncularından Yılmaz Köksal, kanserle olan savaşını kaybetti ve hayata gözlerini yumdu.
Yeşilçam’ın ünlü karakter oyuncusu Yılmaz Köksal akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Köksal, bir süredir Sultanbeyli’de özel bir hastanede kanser tedavisi görüyordu.

YILMAZ KÖKSAL KİMDİR?

15 Temmuz 1939 yılında Kırşehir’de dünyaya gelen Yılmaz Köksal, Tunç Başaran’ın sinemaya uyarladığı, Orhan Kemal’in “Murtaza” eserinde “Dubara” rolünü oynayarak sinema tarihine geçti. Yılmaz Köksal uzun bir süre ikinci derecede rollerde oynadıktan sonra 1970 de Çetin İnanç’ın yönettiği “Çeko” filminde başrole yükseldi. Filmin başarısıyla halkın beğenisini kazanıp, macera filmlerinin aranan oyuncusu ve sinema tarihinin sevilen oyuncularından biri oldu.
1965’ten 2005’e kadar 182 filmde oynayan Köksal özel televizyonların çoğalmasıyla birlikte sinema ve dizi filmlerinde oyunculuk hayatına devam etti.

Yılmaz Köksal Yöremizde VUR YILMAZ VUR EŞME’Lİ YUSUF UÇAR BENDE SENDEN YANA sözleri ile anılmaktadır.. bu hikayenin tamamı aşağıda yazıdadır..

Merhum sanatçımıza YÜCE ALLAHTAN RAHMET SEVENLERİNE YAKINLARINA SİNEMA CAMİASINA SABIR DİLİYORUZ.. (geyveyoresi.com)

Eşmeli Yusuf Uçar
Cuma, 15 Ekim 2010 Tarihinde Yazdığm Bir Anı Köşe Yazısı ( Gerçek Kesitler )
Hikayemiz Eşme köyü Geyve’de geçiyor. Hikayedeki kahramanlar Türk Sineması’nın unutulmaz yıldızı bir dönemin jön sanatçısı Yılmaz Köksal, köyümüz muhacirlerinden Baraka Mahallesi’nde oturan rahmetli Yusuf Uçar ve yine rahmetli olan Hayati Uçar arasında geçiyor.

1970’li yıllarda TV yok, radyo çok az, o zamanlarda ise Geyve’de yazlık sinemalar var.
Köye gündüzden haber geliyor ve köy halkına bu akşam yazlık sinemada Yılmaz Köksal’ın film oynatılacak deniyor. Bunu duyan Hayati Uçar babasına “Baba bu akşam yazlık sinemada Yılmaz Köksal’ın filmi oynatılıyormuş” der.

Yusuf Uçar oğluna “Kimmiş o?” diye sorar.

Hayati Uçar babasına Yılmaz Köksal’ın ne kadar güzel film çevirdiğini uzun uzun anlatır.
Baba oğul sürekli sinemaya gittikleri gibi, o akşamda yemek yedikten sonra sinemaya gitmeye karar verirler.

Baba oğul yaya olarak Geyve’nin yolunu tutmuşlar. Yolda giderken baba bir sigara yakmış ve oğluna da bir sigara uzatmış. Oğlu babasının yanında bu zamana kadar hiç sigara içmemiştir. Babası oğlunun bu halini anlıyor ve ona sigarayı tekrar uzatıyor. Baba oğul her zaman olduğu gibi yolu muhabbet ede ede geçiriyorlar. Yürürken baba oğlunu tatlılıkla uyarıyor. Oğluna “Sigarayı benim yanımda içebilirsin ama başkası yanıma geldiğinde sigarayı içemezsin” diyor.

Derken, Kömürcü yolunu geçip, harmanlar yolunu geçip, Dişliler’in oraya varıyorlar. Pomaklar’a geldiklerinde hava kararmaya başlıyor ve adımlarını hızlandırıyorlar. Pomaklar’ı  geçtikten sonra köprüye varıp Geyve meydanına geldiklerinde derin bir nefes alıyorlar ve yetiştik diyor babası oğluna.

Sinemanın kapısından girdiklerinde sinemanın çok kalabalık olduğunu görüyorlar ve sıraya giriyorlar zorlukla da olsa sinemaya girmeyi başarıyorlar. Satıcılar her zamanki gibi çekirdek, simit, dondurma, sade gazoz ve meyveli gazoz satıyorlardı. Baba oğluna ve kendine meyveli gazoz alıp yerlerine geçerler.
Gazozların dan bir kaç yudum alıp konuşmaya başlamışlar, oğlu babasına Yılmaz Köksal’ın nasıl bir oyuncu olduğunu anlatmış. Oğlu o kadar iyi anlatmış ki Yusuf dede zihninde kahramanı canlandırmış. Yusuf dede çok heyecanlanmış ve film izlemek için sabırsızlanıyormuş.

Ve sonunda film oynamaya başlamış. Filmde evli bir adamı canlandıran Yılmaz Köksal’ın eşini ve kızını kötü adamlar kaçırmışlar ve onlara kötülük etmişler. Yılmaz Köksal ile kötü adamlar dövüşmüş ve yaralanan Yılmaz Köksal olmuş. Yusuf dede bunu görünce çok üzülmüş. Filmi izleyen Yusuf dede yıkılmış üzülmüş oturduğu yerde kalmış, şaşırmış ağzından bir tek kelime dahi çıkmıyormuş. Film bu ya Yılmaz Köksal iyileşir, kötü adamlar tekrar kötülük yapacakları sırada jön ve güzel hareketleriyle kötü adamların üzerine yürümüş ve adamları dövmeye başlamış, Yusuf dede yerinden kalkar ve sinemanın içinde avazı çıktığı kadar bağırır ve şu Tarihi sözleri söyler ‘Vur Yılmaz vur, Eşmeli Yusuf Uçar ben de senden yana…” Sinemada çıt yok.

Film bittiğinde sinemadan çıkan herkes aynı sözleri söylemektedir. ‘Vur Yılmaz vur, Eşmeli Yusuf Uçar ben de senden yana…”

Yusuf dede çok utanmış ve oğlu ile birlikte köyü Eşme’ye doğrur yürümeye başlamışlar. Köyede de bu söz duyulmuş Yusuf dede çok sinirlenmiş ve yanında o sözü söyletmez imiş.

Aradan yıllar geçer Hayati Uçarın Anlatımı ile 2000’li yılara kadar gelir. ben yani Yusuf Uçar dedenin torunu Şeref Elma ve kızım Özlem Elma, bur da devreye giriyoruz.

Yaşadığımız Gebze’nin Belediye parkında sinema çekimleri olduğunu gördük. Ve sinema çekimleri olan yöne doğru yürüdük ve baktığımızda filmde Yılmaz Köksal’ın oynadığını gördük ve biraz bekledik. Ve ara verdikleri sırada fırsat bulup Yılmaz Köksal’ın yanına gittik. Değerli sanatçıya bir anım olduğunu ve bunu anlatmak istediğimi söyledim, o da bunu kabul etti ‘lütfedersiniz’ dedi ve beni dinledi.

Olanları aynen kelimesi kelimesine anlatım. Yılmaz Köksal çok duygulandı nerdeyse ağlamaklı oldu.
Oradaki öğrenciden aldığımız bir kağıdı Yılmaz Köksal’a uzattık. Yılmaz Köksal o sayfaya Rahmetli Eşmeli
Yusuf Uçar amca en derin sevgi ve saygılarımla yazıp imzaladı. Ve eşme köyüne selamlarını iletti.

Bu hikayede insanlarımızın saflığı, yardım severliği, iyiliği, yaptığı işin değerini anlayışı ve özveriyi yani hayatın ta kendisini gördünüz.

Keşke yine böyle kahramanlarımız hep olsa anılarını dinlesek. Ben Şanslıyım ki üç kahramanımızla da görüştüm. Yanınızdaki yaşlı kahramanlara sahip çıkın. Ve onları dinleyiniz. Sizlerinde böyle birleştirilmiş anılarınız olsun.

Şeref Elma

Meil = geyveyoresi@gmail.com

İletişim = 0 532 417 57 54

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Geyve’de Atatürk İle Kız Çocuğu Arasında Geçen Konuşma

  18 Mart 2024 Genel, Geyve, Köyler, Röportaj, Sakarya ve Ulusal Haberler, Video Haber Galerisi, Yöresel

  Geyve'de Geçen Konuşma...Kız Çocuğu Sorar... (13 ocak 2013 bu haberin yayın tarihi) 21 Haziran 1922 de Sakarya Geyve İlçesine Gelen Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'E Paşam Karalar Giyiyoruz Ne Zaman Allar Giyeceğiz Diyen Kız Çocuğuna  ATATÜRK Cevap Verir.. Pek Yakında Pek Yakında..(video) İŞTE O VİDEOLAR VİDEO EMİNE HATUN AYRICA SESLENDİRME SANATÇISI MERHUM EMİN ŞAYLA'NIN ANNESİDİR. EMİN ŞAYLAN ÖLÜM HABERİMİZ İÇİN BU LİNGİ TIKLAYINIZ  ...
 • Adına Şiirler Yazılan Geyveli: Muazzez Akkaya Mona Roza İle Röportajı

  15 Mart 2024 Genel, Geyve, Köyler, Pamukova, Röportaj, Sakarya ve Ulusal Haberler, Tarih Haberleri, Yöresel

  Adına Şiirler Yazılan Geyveli: Muazzez Akkaya Mona Roza İle Röportajı SİTEMİZDEKİ DİĞER MONA ROZA HABERLERİ İÇİN BU YAZIYI TIKLAYINIZ Adına Şiirler Yazılan Geyveli: Muazzez AkkayaÇarşamba, 07 Aralık 2011Adına şiirler yazılan Geyveli Muazzez Akkaya (Giray) ile Röportaj... Son yıllarda adından söz ettiren, gizemli şiirlere konu olan Geyveli Muazzez Akkaya'yı bulduk. İstanbul Fenerbahçe'de yaşamını sürdüren Akkaya, ilk defa kapılarını Geyve.com için açtı... Hakkında iddia edilen tüm konuları bizlerle paylaştı. Türkiye'de ses getirecek bu röporta...
 • Geyve’deki Son Nalbant Mehmet Atar (84) Geyve Perşembe Pazarında (video)

  28 Şubat 2024 Alifuatpaşa, Genel, Geyve, Köyler, Pamukova, Röportaj, Taraklı, Yöresel

  Geyve'deki Son Nalbant Mehmet Atar (84) Geyve Perşembe Pazarında (video)(2013) Geyve'de Nalbantlık Mesleğini Yapanların Sonuncusu Olan Mehmet Atar(84), Mesleğini Bütün Zorluklara Rağmen 64 Yıldır Çalışıyor. Geyve'de Perşembe Günleri Pazara Çıkıp Kendi Yapmış Olduğu Nalları Pazarlıyor. Geyve İlçesinde Çarşı İçinde Daha Önceleri Hanı Olan ve Hafta Günleri İzdihamdan Hayvan Bağlanacak Yer Bulunamayan Hanını Tadilat Yaparak İşyerine Çeviren Mehmet Atar, Nalbantlıkla İlgili Şöyle Konuştu Çarşı İçinde Bulunan Hanımız vardı. Hana Gelen Müşter...
 • Eşme’de Asker Selamı Efsane Oluyor

  19 Ocak 2024 Alifuatpaşa, Genel, Geyve, Köyler, Röportaj, Tarih Haberleri, Yöresel

  Eşme'de Asker Selamı Efsane Oluyor (06 Mayıs 2014) Geyve İlçesine Bağlı Eşme Köyü'nde 06.11.2010 Tarihinde Rahmetli Olan (Ahmet aga) Ahmet Gündoğdu Efsane Olma Yolunda. Merhum Ahmet Aga (Ahmet Gündoğdu) Karedeniz Kökenli Kamışlı Köyünden Eşme Köyüne Göç Ederek Yerleşmiştir. Çiftçilik Yaparak Geçimini Zor Şartlarda Sağlayan Köylü Bir Amcamız İdi. Onu Farklı Kılan Özeliği Müthiş, Çok Farklı Bir Atatürkçü Olmasıydı. Eşme Köyü Muhtarlığı ( Hüseyin Topuz döneminde )Eşme Köyünde Yaptırdığı Atatürk Anıtı ve Bayrak Direğini Gördükten Sonra. Burad...