logo

Geyve’de 60 yıllık Atatürk Anıtı Kaldırıldı.

Kenara alınmak üzere, Geyve’de 60 yıllık Atatürk anıtı kaldırıldı 6 Mar 2021

Geyve’de tarihi değişim! Geyve’de halka rağmen 60 yıllık Atatürk anıtı Belediye binasının önüne taşınmak üzere kaldırıldı, yerine Ayva heykeli geliyor.

Milli Mücadele’nin mihenk taşı, Kuvay-ı Milliye’nin merkezi Geyve’de, bu tarihi onuru yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak için Türkiyenin önde gelen sanatçılarından Hüseyin Gezer tarafından tasarlanan Atatürk anıtı 15 Haziran 1961 günü düzenlenen törenle açılmıştı.

Halka rağmen
Geyve halkı, Geyve Meydan Projesi kapsamında Atatürk anıtının belediye binası önüne taşınmasına sıcak bakmıyordu.

Geyveliler, “Ayva’nın tanıtımı, ilçemiz için elbette önemli. Ancak; 700 yıldır ezan sesi dinmeyen, Milli Mücadele’de büyük bir direniş göstererek düşman işgaline uğramayan Geyve’mizde; herkes meydandan geçerken, Atatürk anıtına baktığında onurla geçmişini hatırlıyor ve gurur duyuyor. Bundan dolayı 60 yıldır ilçemizin gurur abidesi haline gelen Atatürk anıtının meydanın ortasından kenara kaydırılmasını istemiyoruz. İlçemizin simgesi durumundaki Ayva’nın tanıtımı için Alifuatpaşa’da D-650 karayolu kenarına ve Eşme kavşağına ayva temalı heykelin yapılması daha yerinde olacaktır” ortak görüşünde birleşmişti.

Haber Kaynak : (Geyve.com ) Fotoğraflar: Namık Cihan (Geyvelim.com)

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » »