logo

Geyve’de Ayva Hasadı Yapılıyor Ayva Meyvesi Geyvelilerin Yüzünü Güldürüyor

Geyve’de Ayva Hasadı Yapılıyor Ayva Meyvesi Geyvelilerin Yüzünü Güldürüyor.9 Eki 2019

Sakarya Geyve ilçesinin dünyaca ünlü patentli Ayva meyvesinde 2019 sezonu hasadı yapılıyor.  Geyve ilçesinde Ekim ayı ile birlikte Ayva hasadı yapılmaya başlandı.  Geyve ilçesine önemli bir katkı sağlayan Ayva meyvesi üreticinin yüzünü güldürürken ilçe ekonomisine önemli bir girdi sağlıyor. Geyve Ayva Meyvesi üreticinin yanı sıra çalışanlarınında yüzünü güldürüyor. 12.13 Ekim 2019 Tarihinde de Festivali yapılacak olan Ayva Meyvesi Geyve ilçesinde gündemdeki ilk sırayı koruyor.

Ayva Meyvesinin toptan fiyatları 2 tl ile 3 tl arasında değişirken bahçelerde çalışan işçi yevmiye ücretleri ise Kadın çalışanlar için 80 tl  Erkek yevmiye ücretleri ise 100 tl civarında değişiyor.

Depolama soğuk hava kasalama Geyve ilçesinde buzhane ücretlesi ise kg 40 krş. civarında değişiyor.

Sakarya’nın Geyve ilçesinin ayvası sulu ve lezzetli. Raf ömrü de uzun. Bu nedenle çok sayıda ülkeye ihraç ediliyor.

Rekoltenin 70 bin ton olduğu ilçede hasat başladı. Bu yıl ayvanın kalitesi geçen yıla göre daha iyi. Bu nedenle ayva daha dalındayken alıcı buldu. Çiftçinin yüzü gülüyor.

Başta Rusya olmak üzere Almanya, Fransa, Avusturya, Romanya, Portekiz ve Hollanda gibi ülkelere ihracatı yapılıyor.

Geyve Ayvasını “sarı elmas” olarak tabir ettiklerini belirten üreticiler  “İlçemizden 20-25 bin ton ihracat yapıyoruz. İç piyasada da talep oluyor ayvaya. Onun için çiftçi hem rekolteden hem de fiyattan çok memnun.

Kimi çiftçiler doğrudan ihracata çalışıyor. Türkiye’deki ayva üretiminin yarısından fazlası Sakarya’nın Geyve ilçesinde gerçekleştiriliyor.

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »