logo

Geyve’de Definecilere Foto Kapan Kuruldu

Geyve’de Definecilere Foto Kapan Kuruldu 28 Tem 2015

Son günlerde Geyve’yi mesken tutarak, doğaya ve tarihi zenginliklere zarar veren defineciler için foto kapanlı çözüm getirildi. Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği, bölgede bazı noktalara foto kapan kurduklarını açıkladı.
Geyve ve civarı son zamanlarda define aracılarının meskeni haline geldi. Geçtiğimiz günlerde Jandarma ekipleri bölgede yaptıkları denetimlerde, patlayıcı ile define arayanlar göz altına alınmıştı. Olayın ardından hafta sonu akıncı Köyü, Tabiat Baba Parkı Beşiktaş Deresi civarında bir grup defineci, bölgeye gelen köylüleri fark etmeleri üzerine, define için kullandıkları iş aletlerini , açtıkları çukurda bırakarak kaçtı.
ZARAR VERİYORLAR
Bölge sakinleri son günlerde define aramak için bazı insanları gelerek kazı yaptıklarını belirterek bu durumdan rahatsız olduklarını söyledi. Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan, “Güvenlik güçleri düzenli olarak kontrol ediyor. Ancak, defineciler fırsatı bulduklarını kazı yapmaktan kaçınmıyor. Yaptıkları kazıyla, hem doğaya, hem de tabiata zarar veriyorlar. Bizde kendi imkanlarımız ile bölgede bazı noktalara foto kapan kurduk. Böylelikle bir nebze olsun bu kişileri tespit ediyoruz” dedi.
DOĞAL VARLIK
Geyve Beşiktaş Deresi civarının, doğal zenginlik açısından ayrı bir yeri olduğunu belirten Tan, “Bölgede keşfedilmemiş, canlı türü mevcut. Yaban kedisinden, kelebeklere kadar ender canlılar mevcut. Bu foto kapanları bu canlıların tespitinde de kullanıyoruz. Amacımız, bu canlıların doğa zenginliklerimiz arasına katmaktır. Ayrıca, define aramak için doğaya ve bu canlılara zarar veren kişileri teşhis etmektir” diyerek bilgi verdi. kaynak(sakaryayenihaber.com)

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »