logo

Geyve’de Hububat ve Fındık Üreticilerini Rahatlatan Haber

Geyve’de Hububat ve Fındık Üreticilerini Rahatlatan Haber 30 Nis 2020

Geyve’de hububat ve fındık üreticilerini rahatlatan haber.. Geyve İlçe Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü İlçede Fındık ve Hububat zararlıları ile ilgili denetimlerini sıklaştırdı.. buğday ve hububatta Zaralılar konusunda sorun yok. Fındıkta da kontroller devam ediyor. Geyve İlçe Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, İlçede Fındık ve Hububat bahçelerinde zararlıların denetim ve kontrolüne ara vermeden devam ediyor.

Geyve İlçe Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri fındık bahçelerini kontrol ederek, zararlılarla mücadele çalışmalarına devam ederken, karantina zararlısı olarak bilinen, fidanlıklarda ve ağaçların odun tabakasında galeri açarak beslenen, zamanla ağaçların ölümüne neden olan “ Turunçgil Zararlı Anten Böceği “ ile mücadele için İlçedeki fındık bahçelerini ve fidanlıkları kontrol ediyor. Ekipleri bu zararlı ile mücadele için survey çalışmasının yapılmasının zorunlu olduğunu ifade ediyor.

İlçe Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri ayrıca ilçede hububat ekimi yapılan alanlarını kontrol ve denetleme çalışmalarını da sürdürüyor. Ekipleri hububat alanlarında yaptıkları kontrol ve denetimler sonrası , “ Buğday ve diğer hububat alanlarında SÜNE surveyi mahallerdeki (Köylerde) buğday alanlarında görülmedi. Alanlarda yapılan araştırmalarda ekonomik zarar veren bu böcek (SÜNE) tespit edilmedi. Geyve mahallerinde hububat alanlarında sıkıntı yaratan bir zararlı değil. Bu çok sevindirici “ ifadelerini kullandılar.

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »