logo

Taraklı’da Karıncalar Yeni Yaşam Alanlarına Nakledildi

Taraklı İlçesinde Kırmızı Orman Karıncalarının (Formica Rufa) Yaşam Alanları Genişletiliyor 25 Nis 2013
Geyve Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Taraklı Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde kırmızı orman karıncaları Taşlıdoruk Ormanı ile Karagöl Mevkii civarına nakledildi.
Geyve Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Taraklı Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde yüksek rakımda yaşayan kırmızı orman karınca kolonileri parçalara ayrılarak daha düşük rakımda olan ve karınca bulunmayan Taşlıdoruk Ormanı ile Karagöl Mevkii civarına nakledildi.

Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü Orman Zararlıları İle Mücadele Şube Müdürü M. Ali Ekşi yönetiminde, OZM Şube Mühendisi İsmail Hakkı Serdaroğlu, Taraklı Orman İşletme Şefi Şevket Köksal ve Taraklı İşletme Şefliği personelinin katılımı ile nakil işlemleri sabah güneş doğmadan 03.30 ile 06.00 saatleri arasında gerçekleştirildi. İlk etapta 1250 m rakımda bulunan 115 nolu bölmeden 1150 m rakımda bulunan 114 nolu bölmeye, 2.etapta 1100 m rakımda bulunan 26 nolu bölmeden 1000 m rakımda bulunan 69 nolu bölmeye karınca nakilleri yapıldı. Yaklaşık 300 bin karıncadan oluşan bir koloni 1 hektarlık bir ormanlık alanda zararlı böceklerin yaşamasına izin vermemekte olup; Yumurta, larva ve pupaları toplayıp yuvalarına taşıyan karıncalar büyük böcekleri de önce salgıladıkları formic asit ile etkisiz hale getirmekte ve sonra da parçalamaktadır. Her kolonide 15 kadar bulunan kraliçe karıncalardan birkaç tanesi de yeni yuvaya götürülmüş olup yeni yuvalarına intibakları sürecinde besin ihtiyaçlarının karşılanması için karıncalara şeker takviyesi yapılmıştır. Yeni karınca yuvaları ayı ve domuzların zarar vermemesi içinde tel çitle çevrilmiştir.

Orman zararlıları ile doğaya uygun Biyolojik Mücadele çalışmaları kapsamında 2012 yılında yapılan nakil çalışmaları ile yeni yaşam ortamlarına taşınan kırmızı orman karıncaları kolonileri OZM Şube Müdürü M. Ali Ekşi yönetiminde ki ekip tarafından kontrol edilmiş olup kolonilerin faaliyette oldukları ve yapılan çalışmalarda yüzde yüz oranında başarı sağlandığı tespit edilmiştir.

Etiketler: » » » » »