logo

Ne Mutlu Türküm Diyene Geyve Sakarya

Taraklı’da Kayaboğazı Göletinde Alaattin Yılmaz ve Eşi Yabani Kekik Topladılar

Taraklı’da Kayaboğazı Göletinde Alaattin Yılmaz ve Eşi  Yabani Kekik Topladılar

Taraklı’da Kayaboğazı Göletinde Alaattin Yılmaz ve Eşi  Yabani Kekik Topladılar 04.07.2016

Taraklı İlçesinin sevilen simalarından renkli kişilik doğa sever Taraklı sever Alaattin Yılmaz yörenin doğal güzelliklerini kendine has bakış açıları ve gün gün yaşayıp anlatımlarıyla Taraklı severlere ve yöreyi sevenlere paylaşmaya tanıtmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yine sabahın erken saatlerinde kalkıp bakınız yörede çok bilinen ve oldukça yararlı yabani Kekiği toplayıp fotoğraflamıştır ve izlenimlerini şu şekilde paylaşmıştır.

Taraklı şu sıralar kekik mevsimini yaşıyor. Eşim ile birlikte erken saatlerde Kayaboğazı dağlarına gittik. Kuşluk vaktinde dağlarda kuş cıvıltıları eşliğinde ve kır çiçekleri arasında kekik topladık. Kekik Taraklı dağlarında kendiliğinden yetişiyor.

Kekik hoş kokusu ve lezzeti ile özellikle geleneksel tarhana çorbamızın vazgeçilmez baharatı. Yemeklerde ve salatalarda kullanılan kekik sağlığa pek çok faydası ile uzun zamandır çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı, doğal ürün olarak kullanılan bir bitkidir.
Toplanan kekiklerin bir kısmı kurutulup elde ufalanarak veya robotta çekilerek baharat haline getiriliyor. Bir kısmından da kekik suyu çıkartılıyor.
Dağlardan kekik toplamak isteyenlere bir de uyarım olacak. Kekik bitkisinin neslini sürdürebilmesi için kesinlikle kökünden çıkartarak toplamayın. Sürgün Yapraklı kısımlarını bir bıçkı veya bıçakla keserek toplamaya dikkat ediniz.
Herkese “Dağlarımızdan kekik, yüzünüzden tebessüm eksik olmasın.” temennisiyle hayırlı bir ramazan ayı diliyorum. 

Taraklı'da Kayaboğazı Göletinde Alaattin Yılmaz ve Eşi Yabani Kekik Topladılar 1 Taraklı'da Kayaboğazı Göletinde Alaattin Yılmaz ve Eşi Yabani Kekik Topladılar 2 Taraklı'da Kayaboğazı Göletinde Alaattin Yılmaz ve Eşi Yabani Kekik Topladılar 3 Taraklı'da Kayaboğazı Göletinde Alaattin Yılmaz ve Eşi Yabani Kekik Topladılar 4 Taraklı'da Kayaboğazı Göletinde Alaattin Yılmaz ve Eşi Yabani Kekik Topladılar 5

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
13588 Kez Görüntülendi.