logo

Taraklı’nın yöresel lezzetli Keşi 14.01.2013

Taraklı’nın yöresel lezzetli Keşi 14.01.2013
Taraklı da köylerde bayanlar tarafından yoğurdun kaymağını biriktirerek yayık içerisinde döverek yağını azaltarak yapılan ürünü evlerde keş halinde görmek mümkün.
Keş’in nasıl hazırlandığını anlatan Taraklılı Nermin Akpınar, “Eskiden köylerde her evde Keş yapılırdı. Şimdi ise Keş yapan çok az” diyerek “Keş’i pek çok yerde bilen yoktur.Bizim yöremizde ‘katık’ da denir ” dedi.

Keş Nasıl yapılır?

Nermin Akpınar sözlerini şöyle sürdürdü “Peynirden çok sert ve tuzlu olan Keş, makarna, mantı ve eriştelere rendelenerek karıştırılmasıyla tüketilir. Bu yemeklere ayrı bir lezzet verir. Ancak köylerde keş hazırlayanların sayısı azaldı” dedi. Keş yapmayı köyde annesinden öğrendiğini söyleyen Akpınar Keş’in tarifini şöyle yapt: “ Yaklaşık 10 kilogram yoğurt yayığın içerisine konulur. 45-50 dakika karıştırılır. Üzerinde biriken yağ alınır. Yayık içerisindeki kalan yoğurt bez torbaya alınarak sıkıca bağlandıktan sonra içindeki suyun akması için asılır. 3-4 sonra torba bir leğene boşaltılır. Tuzlaması yapılarak yoğrulur. Daha sonra şekil verilerek kurutulmaya bekletildikten sonra tüketime hazır hale getirilir” dedi.

Kilosu 15 TL  14.01.2013

Nermin Akpınar Keş’in Taraklı’da yöresel bir lezzet olduğunu ifade ederek “Keş artık ev ekonomisine de gelir sağlamakta. Evde hazırladığım Keş’in kilosunu 15 TL den satmaktayım” şeklinde konuştu.

KEŞKEŞ-0

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » »